Sága 8

Comics recenze

I vesmírní hrdinové si mohou udělat výlet na divoký západ a zlepšit si tak náladu po minulém díle. Jo a taky se zbavit jednoho z tragických plodů své lásky.

Jestli se vám podařilo nějakým krutým nechtěným zázrakem komiksovou sérii Sága minout, pak vězte, že se jedná o zcela jedinečný mix fantasy a sci-fi, oblíbený mnoha fanoušky po celém světě a svým autorům – Brianu K. Vaughanovi, který píše scénář a Fioně Staples, která se postarala originální kresbu – přináší nejen pěkný balík peněz, ale i jednu cenu za druhou. Přitom základ děje není nikterak složitý. Dvě na život a na smrt znepřátelené rasy po tisících se vraždící napříč vesmírem, ze kterých vzejdou dva takřka bezejmenní řadoví hrdinové Marko a Alana a dají průchod své zakázané lásce, ze které vzejde Hazel, malá (respektive stále vyrůstající) míšenka, jejíž existence není nikomu moc po chuti a musí tak prchat s rodiči galaxií. Na čem ale tohle dobrodružství stojí, jsou skvěle zvládnuté vztahy, dialogy a samotné postavy, protože ty vám naprosto přirostou k srdci a vy si budete jejich příběh užívat plnými doušky. Navíc Vaughan se takřka ničeho nebojí, nikdy nevíte, s čím přijde a zároveň každý díl je trochu jiný, drží se v jiné vypravěčské hladině a od zběsilé jízdy ve stromu se najednou dostanete ke komornímu dramatu, přičemž vám to vůbec nepřijde divné, ba naopak. K tomu si připočtěte naprosto dokonalou spolupráci scénář – kreslíř a komiksový hit je na světě. Sága je zkrátka dílo, které si přečíst musíte, a které vám v hlavě vyvolá podobný účinek jako řádná dávka LSD.

Pokud jste četli (a kdo se dostal k téhle recenzi, tak nejspíš četl) sedmý díl, pak víte, že pro naše hrdiny skončil vcelku tragicky a jejich pohoda byla náhle docela drsně rozervána na kusy. Pokud ale čekáte nějaké ve smutku se nesoucí pokračování, jste na omylu. Ano, není to hitparáda pohody a smíchu, ale truchlivá melancholie, jaká by se dala po tragédii čekat, se nekoná. Naši galaktičtí uprchlíci se dostávají do vesmírné obdoby Westoworldu (to asi trochu přeháním, neznalci si vygooglí), kde je kromě zábavy v nabídce i specializace na potraty, což Alana bohužel nutně potřebuje. Pokud vás snad existence divokého západu překvapuje, pak se znovu vraťte ke jménu scénáristy – Vaughan se nebojí ničeho a v Sáze je všechno možné. Každopádně na své si přijdou i příznivci ostatních postav – od drsného tuleního pastevce, přes příslušníky robotího impéria až po homosexuální bulvární novináře, kteří přece nenechají svou šanci jen tak ležet. Zkrátka opět čekejte nečekané a nudit se nebudete.

O kresbě Fiony Staples toho už bylo napsáno tolik, že snad ani nelze nic dodávat. Opět se jedná o oku lahodící a mozkové závity příjemně dráždící grafické orgie k vesmírnému dobrodružství skvěle ladící.

Těžko někoho lákat na osmý díl, protože pravidelní čtenáři se na pokračování těší podobně, jako dítě do cukrárny a netrpělivě vyhlížejí každé vytoužené datum vydání. Asi jsem neslyšel o nikom, komu by se Sága nelíbila a nečetl jí, ale pokud tomu tak je, pak ho samozřejmě pokračování nezaujme, protože příběh pokračuje stále vpřed v totožném duchu. Nováčky, kteří zatím kolem Ságy pouze nesměle poletují, nelze než popostrčit ke koupi a přečtení, protože tohle vám žádný jiný komiks nenabídne.

Nová Sága má vlastně jen jedinou vadu. Tvůrci série si totiž rozhodli vzít tvůrčí pauzu a nás tak čeká jen jeden díl s pořadovým číslem 9 a potom skoro roční prázdniny a dlouhé čekání na novinky z Pevniny a Girlandu. Sakra co já budu dělat?

 

Koupit v Comics Pointu!

 

Sága 8

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2018

Překlad: Richard Podaný

Formát: brož., 168x258 mm

Počet stran: 152

 

 

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sága 7

Comics recenze

Sága 6

Comics recenze

Sága 5

Partneři