Titání puč

Comics recenze

Útok titánů si vydobil své neodmyslitelné místo na české manga scéně. A to nejenom díky lidožravým obrům. Jak nám v posledních několika knihách dokazuje sám autor. Připravte se na puč!

Naposledy, když jsem se rozepisoval o titáním světě, představoval nám Hadžime Isajama nový směr vývoje. Ostatně koukat se dvanáct booků na to, jak se prťavoučcí lidé nechávají požírat, časem omrzí každého. Změna dějové linky přišla v ten pravý čas. A přináší nám mnoho nového!

Počínaje třináctou knihou nám autor nabízí netradiční pohled na Průzkumníky. Než jsme se nadáli, jsou z nich nepřátelé Říše!

A z akčního komiksu je najednou stará dobrá intrikánská politika. Pokud jsem měl někdy v minulosti pocit, že Hadžime Isajama ve vývoji série poněkud tápe, nyní mě vyvedl z omylu. Jeho důvtip v práci s charaktery je toho jasným příkladem: Přímočaré počínání našich hrdinů je postaveno před situace, kdy rychlé instinkty prostě nestačí. Svědomí přesto není tím nejlepším rádcem a tak musíme stisknout zuby a dle mistra Machiavelliho si říci, že účel světí prostředky. I kdyby to mělo znamenat mučení vězňů. Však úmysly "těch druhých" nejsou o nic lepší a v sázce není nic menšího než přežití lidské rasy. I když lidi dokáží být také pořádné svině :)

Odměnou nám budiž fakt, že o titánech se dozvídáme opět něco nového. Pokud ale očekáváte, že tím proniknete hlouběji do jejich myšlení, jste na omylu. Isajama nám sice vtipně ukáže jejich původ, stále si ale musíme odpovědět na otázku, co je důvodem jejich existence. Celá dějová linka, kterou vám tady obšírně popisuji (a přitom se bojím abych nic nevyzradil) se táhne přes knihy 13 - 17. Na jejím pomyslném konci jsem se ale musel usmát. Hadžime Isajama mi sice dodal pár chybějících dílků skládačky, ale k pochopení jeho světa jsem se nedostal ani o píď. 

Přesto se musí nechat, že Útok titánů se bez titánů dostává na zcela jinou metu - dá se říci, že komiks dospěl. To se týká i našich hrdinů, kdy i pocit z vítězství kazí hořká pachuť jejich jednání. Krásně je to vidět právě v sedmnácté knize, kdy veteráni večeří s mladými bažanty. Postaví vedle sebe nováčky jako vystřižené z první knihy a zocelené bojovníky, kterými se Eren, Mikasa a spol. stali. Z toho pohledu trochu mrazí. 

Kresebně se nic nemění. Isajama má problémy s anatomií a kompozicí, na což jsme si již mohli zvyknout. Stále ale jistě najdete nemálo panelů, u kterých nebudete ani zbla tušit, co se to tam děje. Titání souboje vypadají svěle, ty lidské jsou na tom o poznání hůř. Naštěstí pro nás se jedná o dějově našlapané knihy, u kterých vizuální nepřehlednost prominete. A to z jednoho prostého důvodu: Hadžime Isajama vás bude neustále udržovat v napětí!

KOUPIT ÚTOK TITÁNŮ U CRWE

Útok titánů 14 - 17 (Shingeki no kyojin vol. 14 - 17)

Hadžime Isajama

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 1/2018 - 11/2018

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 110 x 175 mm

Počet stran: 200, 200, 200, 196

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Útok titánů 13

Comics recenze

Útok titánů 11 a 12

Comics recenze

Útok titánů 10

Partneři