Titání mangu zcela jistě čekají těžké časy. Začíná se zde totiž projevovat nešvar, který odpůrcům mangy vadí snad víc než přehnané grimasy a psí oči hlavních hrdinů. Ani Útoku titánů se totiž nevyhnulo zbytečné natahování událostí, které by se v západním komiksu smetly na několika stranách. Ach jo.
Trochu netradičně jsem se rozhodl zrecenzovat dvě knihy najednou. Důvod je prostý: Útok titánů s pořadovým číslem jedenáct je jedním velkým soubojem, do kterého nám sem tam promluví vedlejší postavy nějaký ten patos o přátelství. Moje recenze by tak v podstatě byla jen komentářem sportovních výkonů jednotlivých obrů. Oproti tomu Útok titánů s pořadovým číslem dvanáct obsahuje akčních scén o poznání míň. Což je bohatě vynahrazeno omýláním stokrát provařených vět s hlavním cílem. Nic neprozradit.
Ale trochu vám nastíním o co se zde jedná. A pokusím se vyhnout spoilerům. Takže: Erena unesl Obrněný a Obří titán a skupina jeho přátel z řad Průzkumníků se ho vydává zachránit. Eren je totiž jediným, kdo dokáže zachránit lidstvo před titání hrozbou. Berme to prostě jako fakt, ačkoli mi ani po dvanácti knihách není jasné, proč tomu tak je (fakt, že se Eren dokáže proměnit v titána nechme stranou :) Mikasa jde s jasným cílem vykonat pomstu na zrádcích. A to je vše. V několika větách jsem vám prozradil vše, co se v obou knihách děje. Samozřejmě se děj někam posouvá, kokrétně ze Zdi na stromy, ale to je asi tak vše...
Nechci být příliš kousavý nebo kritický, Útok titánů mám rád, líbil se mi ten nápad, ale poslední dvě knihy mě utvrzují v pocitu, že Hadžime Isajama se snaží do titáního světa vtáhnout čtenáře skrze snahu sžít se s hlavními hrdiny. To je ostatně hlavní devíza stejnojmenného seriálu. Jenže to, co funguje v seriálu žalostně zaostává v komiksové podobě. Filozofické úvahy a rozpravy tak působí asi jako proslovy politiků. Spousta velkých slov, z nichž se ale ve výsledku nedozvíme vůbec nic. Útok titánů 11 se přečte jedním dechem, titání bitky mají stále stejnou akční kadenci, která mě přibije v křesle, ovšem krom toho se nic jiného neděje. V tomto ohledu nemůžu Útoku titánů nic vytknout.
Zklamání tak přichází až s dvanáctou knihou, která se dějově v podstatě nikam neposunula. Čtenář má pocit, že každou chvílí musí dojít k prozrazení nějaké esenciální informace, která poodhalí roušku tajemství obestírající titány, jenže skutek utek. Neustálé apely na rozum a přátelství tváří v tvář hrdinům svádějícím vnitřní souboje mě nudilo už po několika panelech. Z filozofických hlubin nás tak vytrhne jen akce, která pár zajímavých chvil nabídne.
Poslední dvě knihy ze série Útok titánů zpomalují tempo vyprávění i přes to, že obě jsou akční až na krev. Ale neustálé přešlapování na místě, našeptávání tajemství aniž by se jejich poodhalení nějak posunulo, už čtenáře nudí, v horším případě až irituje. Můžu jen doufat, že u další díly nám nabídnou něco víc.
KOUPIT ÚTOK TITÁNŮ 11 V CREWNÍM SHOPU
KOUPIT ÚTOK TITÁNŮ 12 V CREWNÍM SHOPU
Útok titánů 11 a 12 (Shingeki no kyojin vol. 11, vol. 12)
Hadžime Isajama
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 4/2017, 8/2017
Překlad: Anna Křivánková
Formát: 110 x 175 mm
Počet stran: 200, 196
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Útok titánů 10
Útok titánů 9
Útok titánů 8
Útok titánů 7