Útok titánů 13

Comics recenze

Lidožraví obři nás poslední dobou v sérii Útok titánů pomalu a jistě nechávali chladnými. Zpočátku dynamická a našlapaná manga začínala ztrácet dech a samotné souboje a požírání lidí již nestačilo. Poslední třináctá kniha ovšem představuje nový směr, kterým se bude příběh vyvíjet dál.

Je to tak! Pokud jste četli recenzi na jedenáctý a dvanáctý díl titání ságy, jistě vám neuniklo mé hořekování nad rozvleklostí děje a zpomalením tempa. On si toho asi byl vědom i sám autor, Hadžime Isajama. Jen tak si lze vysvětlit otočení pozornosti celé dějové linky o 180 stupňů. A to doslova. Nepřítele dále nehledejte za hradbami, ale uvnitř, mezi lidmi.

Je to tak! Politika a pletichaření se nevyhýbají ani oddílu Průzkumníků. Lví podíl na tom má Eren se svojí schopností proměnit se v titána. Tato účinná zbraň v boji lidstva za svojí záchranu se toitiž nelíbí někomu z vládnoucí kliky. Nezbývá tedy než zapomenout na titány a soustředit se na skrytého nepřítele tahajícího za nitky v pozadí.

Útok titánů 13 je asi první titání knihou, kde se neodehraje ani jediný souboj. A přesto je obsažnější než předchozí dva díly. Autor totiž nejen poukazuje na nový vývoj příběhu, ale najde si čas na poodhalení osobní minulosti jedné opomíjené postavy, bázlivé Kristy Lentz. Ta totiž - jak se zdá - bude v budoucnu sehrávat důležitou roli (pokud to nebude jako se sklepením Erenova otce, na jehož otevření stále netrpělivě čekáme!). Krom toho se zde trochu poodhalí tajemství kolem titánů. Byť se tak stane pouze okrajově, protože nám oznámí věci, které již dávno tušíme.

Osobně mi nový směr děje vyhovuje. Z bezduché řezničiny posledních dílů se vrací na scénu kastovní systém ve městě jako takovém. A právě ona sociální kritika je něco, co se v jiné manze hledá jen těžko. Hadžime Isajama se nebojí postavit naše hrdiny i čtenáře před problémy, které sužují obyčejné obyvatele města a pokládá jim otázky, které jsou spíše filozofického rázu. Jedna za všechny: Má cenu vykládat úsilí na Pátrání po zničení titánů když lidé i děti umírají hlady?

Věřím, že dobrodružství mezi zdmi Maria, Rose a Sina bude dějově silnější než předchozí "Zabij každého titána a nenech se sežrat." Již samotný fakt, že přímočaří hrdinové jsou postaveni do situací, se kterými si sami neví rady působí osvěžujícím dojmem. Od nynějška totiž budou muset bojovat nejen o holé přežití, ale i se svým svědomím.

Po předchozích dvou knihách, kdy jsem začal být ohledně směřování série Útok titánů lehce trudomyslný, ale třináctý díl mi vlil novou sílu do žil. Což je fakt o to překvapivější, že k tomu nebylo zapotřebí jediného titána!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Útok titánů 13 (Shingeki no kyojin vol. 13)

Hadžime Isajama

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 11/2017

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 110 x 175 mm

Počet stran: 200

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Útok titánů 11 a 12

Comics recenze

Útok titánů 10

Comics recenze

Útok titánů 9

Comics recenze

Útok titánů 8

Comics recenze

Útok titánů 7

Partneři