Wonder woman 6: Děti bohů

Comics recenze

Silná, samostatná a láskyplná Diana z Themysciry není uplácaná z hlíny, jak nám napovídal jeden z jejích starých originů. Je to dcera Hippolyty, královny Amazonek, a Dia - Nejmocnějšího z řeckých bohů. Což je uvěřitelnější verze. Ale pozor! Hippolyta porodila dvojčata! Fakt! A Wonder woman má rázem na krku bráchu!

V pořadí již šestá kniha rebirthové Wonder woman se nese ve znamení objevení hned dvou důležitých postav: Jedním patronem je Iásón, dvojče Wonder woman, které bylo po narození promptně odvezeno z Themysciry, aby se skrylo před hněvěm Héry. Tím druhým je znovuzrozený Darkseid, pán Apokolipsu, antiteze života.

Aby to nebylo tak jednoduché, Darkseid se sice vrátil, ale je to protivný malý smrad. Jeho po čertech zlá  dcera Grail tak pro něj loví Diovi potomky, kteří svou kapkou božství přispívají k růstu malého fakana ve velkého motherfuckera. A jen tak mimochodem se z pozůstalosti po padlém Héráklovi dovídáme, že Diana z Themysciry má bratra. Toho nám pomůže vypátrat právnická kopie Hercula Poirota a nenápadně nakreslené souřadnice na kůži Nemejského lva. Fikané, že?

Pak už následuje srdceryvné shledání, srdceryvné zklamání a srdceryvné překvapení. Ostatně čtenář si nemusí umět dát dvě a dvě dohromady, aby z anotace knihy nevyčetl hlavní dějovou linku. Na ledabylé eleganci a láskyplné otevřenosti hlavní hrdinky se tak začínají objevovat první trhliny. Stejně jako na začátku rebirthu Wonder woman, i zde mě vyloženě drásá naivita hlavní hrdinky. Člověk by čekal, že za těch pětatřicet sešitů, kdy si toho hodně prožila, už bude zocelená a zdravě nedůvěřivá. No budiž. On i Iásón je stejně jednoduchý. Ale za všechno může prvoplánově zlý Darkseid, jak jinak! Škoda jen, že o sobě nemluví ve třetí osobě, byl by to záporák ze staré školy. Ale i tak jsem jeho činy sledoval se zájmem. Ten filuta má jistě nějaký tajný plán! A taky že jo!

Nebojte, neprozradím vám ho. Co vám ale můžu říci je, že za šestou knihou Wonder woman je nový tvůrčí tým. Greg Rucka skončil s číslem 25, aby se mohl věnovat ostatním DC projektům. Pak přišla na chvíli Shea Fontanová, která nám ukázala, že Wonder woman není jen o svalech a boji. Nyní nastupuje na celých devatenáct čísel James Robinson. Brit, který si udělal jméno na sérii o Starmanovi, tak přináší nový pohled a zjevně i nový leitmotiv pro princeznu amazonek. Tím chci říci, že na knihu Děti bohů je třeba hledět s přivřenými víčky a kopou shovívavosti. Protože se vcelku čtivá a svěží hrdinka mění v mainstreamový balast, který stěží zaujme a jehož čtenářský přesah je minimální. Přečíst, zapomenout. A to je škoda. Wonder woman mám rád. Ale věřím (a doufám), že s hloupým Iásónem má Robinson větší plány. 

Obměna na scénáristické sesli bohužel znamená i obměnu na sesli kreslířské. Představí se nám Sergio Fernandez Davila. Ten je známý hlavně díky Barbaru Conanovi a Red Sonje, nicméně to, na co musíme koukat ve Wonder woman, je opravdu fuj. Wonder woman sice má prsa úchvatně napěchovaná v korzetu, ale všechny ty křivé zbraně, paruky a kondomy místo nábojů na mě působily vyloženě útrpným dojmem (nechápu, proč nejsou kreslíři schopní zvládnout tak jednoduchou věc, jakou puška bezesporu je...). Druhým borcem je Carlo Pagulayan, který se u Wonder woman sice dlouho neohřál, ale zato jasně ukázal, proč pro DC tak dlouhou kreslil Deathstrokea. Jeho akční sekvence jsou jedním slovem fantastické. Dynamika z nich přímo čiší a my si můžeme užívat bitky kolosálních rozměrů aniž by nás rušily anatomické deformity hlavních hrdinů ( o příčesku Steva Trevora nemluvě)...

Wonder woman 6: Děti bohů je průměrným komiksem, který v myslích čtenářů nezůstane dlouho. Přečíst a založit. Přestobych byl s hodnocením shovívavý: Nový tvůrčí tým si modeluje Wonder woman dle svých představ a uvidíme, co budoucnost přinese. Jen doufám, že nejsem zbytečný optimista. Wonder woman mám rád.

KOUPIT WONDER WOMAN 6: DĚTI BOHŮ PŘÍMO U CRWE

Wonder woman 6: Děti bohů ( Wonder woman 31 - 37)

James Robinson a kol.

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 8/2020

Překlad: Kateřina Tichá

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Wonder woman 5: Srdce amazonky

Comics recenze

Wonder woman 4: Boží hlídka

Comics recenze

Wonder woman 3: Pravda

Partneři