Živí mrtví 21 - Konec všech válek

Comics recenze

Alexandrie padla. Naděje umírá poslední. Ne však ve světě živých mrtvých, kde smrt obchází kolem a nevíme na koho si kosu brousí. Pochybnosti vzrůstají a finální střet je nevyhnutelný. Kdo bude posledním stojícím mužem? Kdo se připojí do síně slávy vítězů důležitých válek? A čí tělo spočine v prachu poražených? Na tyto otázky vám odpoví konec Totální války.

Kdybyste se vžili do kůže Ricka, jen stěží byste si vybrali jaké probuzení je horší. Jestli to, když se plni nevědomosti probudíte v prázdné nemocnici? Nebo zda je to probuzení na ošetřovně v průběhu války, která rozhodně o budoucnosti již tak pokřiveného světa? Jedno je však jisté již před kalkulací škod, a to že útočiště v Alexandrii padlo. Negan stejně jako splašený pes zahnaný do kouta začal nekontrolovatelně kousat kolem sebe. A pokud má takové zběsilé zvíře ve svém arzenálu granáty, tak je jasné, že škody budou ohromné. Nezbývá než si důmyslně promyslet následující strategii, jejíž vyústění může být jedině dočasný ústup propojený s konsolidací zbývajících sil.

Uprostřed války není čas na to být slabý, je třeba sebrat poslední zbytky mužství a postavit se všemu co přijde. Kirkman si tohle uvědomuje. Stejně tak si uvědomuje, že v této válce pro zajatce neplatí Ženevské úmluvy. Dovolí si tedy postavit charaktery, které se dříve jenom vezly na síle ostatních, do pozic, kde se v nich naplno projeví ochota položit vlastní život pro lepší budoucnost. A přesně to jsou ty okamžiky, kterými si buduje cestičku k finále, které dává naprostý smysl.

Plánování stranou! Nyní už je to Totální válka v té nejryzejší podobě. Není čas se soustředit na osudy jednotlivých lidí. Lidi se začínají dělit na archetypy skupin. Na ty kteří jsou ochotni obětovat svůj život, a na ty co zalezou do díry a počkají až bude po všem, ať už výsledek bude jakýkoliv. Vše se odehrává v takové rychlosti, že není možné, aby to rozvrátilo komunitu, protože zlo již stojí na prachu dveří. A není to jen obyčejné zlo! Je to zlo v té nejryzejší podobě, které je ochotno přistoupit na nečistý způsob boje. 

Neganova taktika, která zamíchá kartami však jakoby se nakonec obrátila proti němu. To však není nic co by tohoto člověka vyvedlo z míry. Při závěru, který spíš než bitvu o Helmův žleb, připomíná konverzační drama nevíte, kdy Negan mluví vážně a kdy je ironický. A právě v tomto okamžiku je podle mě největší síla tohoto rozuzlení. Ten útes na který vás Kirkman dovede a vy si nejste jisti, jestli vám chce ukázat krásný výhled, nebo vás z něj skopnout přímo do horoucích pekel. Pokud jste však byli pozorní tak vám to všechno bude dávat smysl. Budete vědět proč to dopadlo takto a budete si jisti, že to nepostrádá ani kousíček logiky a je to jen skvělá půda pro Nový začátek.

Tímto dílem se uzarívá jedna velká epocha ve světě živých mrtvých a je jen na vás jestli se rozhodnete skončit v tomto momentně, a necháte Ricka ať si spokojeně žije dál, nebo jestli se rozhodnete nastoupit do navazujícího vlaku a necháte se unášet dalšími příběhy. Ale přiznejme si, že kdo z nás nechce vidět co bude v konečné zastávce.

P.S. O kresbě Charlieho Adlarda sem se vyjadřoval několikrát v minulých článcích a nic se na ní nemění a stále skvěle doplňuje vyprávění.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Živí mrtví 21: Totální válka (část II.)

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Živí mrtví 20 - Nepřítel před branami

Comics recenze

Živí mrtví 19 - Na západní frontě neklid

Comics recenze

Živí mrtví 18 - Co oko nevidí to srdce nebolí

Partneři