Živí mrtví 22 - Nový začátek

Comics recenze

Vítejte ve světě budoucnosti! Ve světě, kde zombie jsou jen kosmetickou vadou na kráse, kde vše funguje jak má, všichni si pomáhají a kde chléb není již jen zbožné přání. Pojďme tedy s novou skupinkou přeživších prozkoumat tento svět plný nových možností a odhalit jeho klady i zápory.

Hned na přebalu vás nakladatelství upozorňuje, že je tento díl vhodný pro nové čtenáře a možná byste i vy nepolíbení světem Živých mrtvých rádi zakusili toto dílo. Musím vás vsak předem upozornit, že je to jako byste si pustili Star Wars podle čísel episod a ne chronologicky. Samozřejmě vám to něco nového dá, ale více vám toho sebere. Ocitáme se totiž několik let po minulé knize, ale to neznamená, že se zde nebudou zmiňovat věci, které se staly. Několikrát se tu mluví o dost zásadních momentech této série. Pokud si tedy plánujete, že si předchozí díly přečtete až následně tak to nebude tak úžasné jak by to mělo být. A pokud byste minulé díly četli a zajímalo vás, kde je a co dělala Michonne tak si navíc musíte zahrát hru. Kirkman tento příběh vypráví ve spolupráci s Telltale, kteří vydali hru Walking Dead zaměřující se na příběhy lidí mimo tento hlavní proud. V tomto případě však udělali vyjímku a existuje tří-epizodová hra pojmenovaná Michonne, která vypráví co jedna z nejzajímavějších postav zažila v tomto mezidobí. Podíváme se zde i do její minulosti. Toto rozšíření příběhu na jiné médium vítáme stejně jako jsme uvítali sérii knih osvětlující minulost Guvernéra (Vzestup Guvernéra, Cesta do Woodbury, Pád Guvernéra - vyšlo česky).

Ale to je jen drobná odbočka s varováním a doporučením. Vraťme se do bezpečí Nového světa. Bezpečného území tvořeného několika osadami, spojenými obchodními cestami, jež lemují strážci na koních. Do končin, kde se naučili mrtvé postrachy hnát jak krysař pryč od svých měst, a kde znovu objevují základní hospodářské a mechanické výtvory. Toto všechno odhalujeme s novou skupinkou přeživších, která se nešťastně připletla do honu mrtvé masy. Při tomto incidentu přišli o jednoho z členů, ale i přesto žasnou nad takto koordinovanou skupinkou a jsou zvědaví, co vše jim mohou nabídnout. A že je toho přehršel pro kočovnou bandu, točící se jen kolem jednoho přívěsu.

Rád bych teď napsal, že tahle skupinka není čím se zdála být a došlo k velkému masakru a převzetí moci. Ale to není to, s čím by vás Robert Kirkman obtěžoval. V jeho sérii je celkem standart, že se snaží o co nejméně repetetivnosti, a proto vede příběh jiným směrem než byste čekali jeho vývoj. Aktuální dění se drží trochu při zemi a točí se hlavně okolo vztahu otce a syna. Ten by chtěl v tomto světě sám něčeho dosáhnout. Vypadá to tedy, že se jedná jen o běžné komorní drama, ale i tak nejsme ochuzeni o zběsilé útoky na nepozorného strážce, který si neváží toho všeho čeho museli naši hrdinové dosáhnout, a pro co toho tolik obětovali. Stejně tak nás čekají nestandardní otcovské rozhovory mezi lidmi, kteří jsou si dál než hvězdy na nebi.

Hrozby se ale přeci jen dočkáme. Přes všechny osady se šeptem nese, že by snad živí mrtví nemuseli být zas tak mrtvolnými. Že by si snad za ty roky mohli osvojit řeč jejich večeří a chystat tak na ně nepříjemnou past? Tato linka se nese jak ten nejjemnější hlásek celou knihou a jediné co ji podráží nohy je způsob vydávání. Zde víc než kdy jindy je velká chyba, že knihy této série se vydávají kontinuálně. Nejsou zde tedy nikde covery a není vždy úplně jasné kdy sešit končí a kdy začíná další. A zrovna zde jsou v sešitech cliffhangery na takové úrovni, že by si člověk okousal všechny nehty na rukou při čekaní na další díl. V tomto formátu však nevědomi si toho, že odhalení zásadního momentu může čekat na další stránce jen zběsile otočíte list a nehlodá ve vás představivost a napětí. Dost zásadních momentů pro vás tedy budou jen obyčejné události.

Nový začátek tedy přináší nový vítr do zombie apokalypsy a navíc (ovšem s velkými vykřičníky) umožňuje vstup do příběhu novým čtenářům. Navíc se mílovými kroky blížíme aktuální knihám a sešitům v Americe, takže se snažte si čtivo dávkovat, neboť brzy již nebudou čtyři knihy do roka. Ale i přesto nás určitě čeká ještě mnoho dílů na které je nemálo z nás natěšeno.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Živí mrtví 22: Nový začátek

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 160

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

 

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Živí mrtví 21 - Konec všech válek

Comics recenze

Živí mrtví 20 - Nepřítel před branami

Comics recenze

Živí mrtví 19 - Na západní frontě neklid

Partneři