Živí mrtví 23 - Potkali se ve vězení

Comics recenze

Začínáme odhalovat zdroj tajemného šeptání. Když se pořádně zaposloucháte budete znát celý jeho původ. A v místech, kde se nemluví se můžete dozvědět více než byste čekali. Avšak, aby bylo vše v rovnováze musí tu být vždy protipól proto některé šepoty nejsou slyšet pro bouřlivé výkřiky.

Pokud vás v minulém díle přímo bavilo, že se autor tohoto opusu Robert Kirkman zaměřil na postavu dospívajícího Carla, tak mám pro vás skvělou zprávu. Tento díl je v podstatě jenom o něm. Zapomeňte, ale na nudné příběhy o utíkání před hordou nebezpečných mrtváků. Připravte se na vězeňské drama. 

Nový svět byl vybudován na pravidlech toho starého. Neplatí již tedy oko za oko a zabití zlého protivníka je opět vraždou. Tento systém odstartoval pád Negana, s kterým mladý Carl rád hovořil přes mříže. Nyní si musí zvykat i na pohled z druhé strany, protože důvody činů se vyšetřují až poté, co je hrozba uklizena do nápravného zařízení. Vězení, kde spolu mohou s klidným srdcem rozprávět i ti největší soupeři je nosným tématem okolo tohoto mladého chlapce. Neformuje ho tak jak by mělo svým účelem, ale tím, že se zde setkává s osobami, z kterých ostatní mají velký strach a respekt. Proto Carl, který je neprávem strčen do chládku, asi jako Andy Dufresne, nabobtnává zlobou do té doby než zjistí, že v druhé cele se odehrávají zajímavější věci.

Postava mladého Grimese byla už z minulosti známá tím, že přes veškeré zákazy ráda rozmlouvala s potenciálním zlem. Ať už to byl Jesus nebo Negan, vždy z něj čpěla nebojácnost a odhodlanost přijít na to, co je protistrana zač. To jsou důvody, které ihned zapudí pochybnosti na úsudek dospívající chlapce a necháte se unášet na vlně postupného seznamování. Buduje se zde vztah, který je od začátku pokřivený stejně jako jeho aktéři, kteří si prošli hrůzami novodobého světa. Budující se milostný oblouk tak spíše než Romea a Julii připomíná film Opilí láskou (Drunk Punch Love). I přesto je to stále v mezích uvěřitelnosti a sedí to skvěle na dotyčné charaktery.

Díky této linii nám tedy Kirkman odkrývá, co se skrývá pod maskou druhé strany. Mocná animálnost, která nemá jiná pravidla, než smečka vlků je děsivá a je to něco nového co rozhodně nečekáme. Stejně tak vznikající sympatie pro osobu z řad nepřítele je něco co žene tento příběh kupředu. Je to zase o něco víc než jsme čekali a je vidět, že se autor snaží přenést břímě hlavní postavy z otce na syna. Pokud si však myslíte, že je v plánu Ricka úplně odstřihnout a nechat ho umřít tak to by hrozit nemělo. Kirkman sám už v předmluvě prvního dílu psal, že tato série skončí spolu s ním, a zatím je toho tolik co vyprávět.

Na pozadí hlavního příběhu na povrch opět vyplouvají intriky a snaha o puč. Ty nejsou o nic méně zajímavé a jen doplňují příběh do celistvosti a naznačují, že dosavadní klídek bude brzo narušen. Do té doby si, ale užijme seznamování s novými postavami a připravme se na to co přijde. Samotný závěr nám totiž podstrkuje, že v příštím díle nebude mít Rick, a banda kolem něho, klidné spaní.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Živí mrtví 23: Šepot a řev

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Živí mrtví 22 - Nový začátek

Comics recenze

Živí mrtví 21 - Konec všech válek

Comics recenze

Živí mrtví 20 - Nepřítel před branami

Partneři