Grandville: Force majeure

Comics novinky

V nejlepším se má přestat. Toto sladkobolné pořekadlo si vzal k srdci i Bryan Talbot. Pátou knihou ze světa Grandville se tedy i my musíme rozloučit s inspektorem LeBrockem. Můžu vás ale ujistit, že se jedná o odchod vskutku spektakulární.

 

Po osm let jsme si mohli díky Comics Centru užívat dobrodružství poněkud neortodoxního jezevčího detektiva, jehož styl práce se hodí spíše do klasických filmů Johna Woo.

Houževnatý, chytrý a nekompromisní. Přesně takového tvora Bryan Talbot potřeboval za hlavního hrdinu své antropomorfní hříčky, která se mu v roce 2008 rodila v mysli. Jezevec byl jasnou volbou. A jak už to u takových příběhů bývá, Archie LeBrock si po chvíli začal žít vlastním životem. Přestože načrtnout kostru příběhu trvalo Talbotovi jen šest dní, zcela jistě netušil, jakých rozměrů nakonec jeho román dosáhne. Záměrně píši román, protože označit Grandville jako komiks mi přijde poněkud dehonestující. Je to stejné, jako byste o skupině Pink Floyd tvrdili, že hrají rock. Rodinné stříbro si zaslouží více pozornosti. A v obou případech – jak u Floydů, tak u Talbota – mohou být Britové sakra pyšní že je mají.

Grandville je grafickým románem se vším, co k tomuto označení patří. Strašně moc se tam toho nakecá a akce je statická: S jedinou vyjímkou – digitální cákance krve v Talbotově podání vyvolávají až překvapivě reálné mrazení. A přestože fantazii a antropomorfismu se v Grandville meze nekladou, nejedná se o čtení pro pubescenty.

Talbot je po čertech chytrý a svou pedantností a vykreslením bývalé francouzské kolonie ukazuje nejenom na svou lásku ke kultuře a všemu krásnému, ale prověřuje i kulturní rozhled čtenáře. Obecně platí, že čím sečtělejší bude čtenář, tím větší prožitek mu Grandville přinese. Bez ohledu na ten který díl. Force Majeure je ale přece jen něčím zvláštní. Je z celé série ten nejlepší.

Ještě aby ne – sám autor přiznává, že nad jednou stránkou z Grandville strávil přibližně 30 – 40 (!) hodin čisté práce. Což je věc vskutku nevídaná. Díky takové pečlivosti je ale čtenář obohacen. Antropomorfismus jako vtípek – kočičí lidé chovají kočky, humří lidé pojídají humry v mořské restauraci, vombat jako prodejce zbraní, sup je jasným adeptem na patologa, jednorožci, dokonce i tyrannosaurus. Talbot bohatě vybírá ze stromu života a nebojí se zamotat čtenáři hlavu. S láskou zpracovává britskou klasiku, na které jako dítě vyrůstal. Pro českého čtenáře (a myslím že i pro toho soudobého britského) jsou komiksy jako Rupert the Bear, The Three bears nebo The Gobbles naprosto neznámou, ale pro Talbota to jsou příběhy na kterých vyrůstal – představují pro něj takový milník, že v doslovu neváhá poukázat na narážky obsažené v Force Majeure. Ostatně i LeBrockův kolega, detektiv Krysmyš, má předobraz v knize Wind in the Willows, kterou u nás plánuje vydat právě Comics Centrum (ilustrace k vydání této knihy z r. 2016 dělal David Petersen, autor Myší hlídky)

Samotné páté album je doslova nabité popkulturními odkazy – snad více než všechna alba předchozí! Poznáme LeBrockova mentora, Stamforda Holmestřába a jejich první společný případ. Přes začátek se přesuneme pěkně na konec: Tiberius Koenig, arcimág zločinu, je pro LeBrocka to samé co Moriarti pro Holmese. Vracíme se k první knize, kdy náš jezevec zabil Koenigovi bratra. Fakt, že Koenig má bratrů ještě deset a všechny je nenávidí na celé věci nic menění. Zde jde o princip. Koenigovi NIKDO nezabíjí bratry beztrestně – Archie LeBrock tak musí pykat za svůj čin.

Víc vám nemůžu prozradit – sám autor opatřil knihu "Protispoilerovou pečetí", abyste nepřišli o překvapení při náhodném listování v knihkupectví. Tuto nezvyklou - leč potřebou - věc ctí i Comics Centrum. O to víc dráždí čtenářovu představivost! Ale mohu upřímně říci, že bez této ochrany byste o hodně přišli.

Grandville: Force majeure je úctyhodným završením steampunkovo-popkulturně-antropomorfní cesty Briana Talbota říznutá filmy Quentina Tarantina a Johna Woo. Máme štěstí, že Talbot neskončil jako designér nábytku, kteroužto ubíjející činnost nějaký čas provozoval. Právem mohou být Britové pyšní na člověka, který povznesl komiks mimo zavedené hranice. Poslední Grandville je toho jasným důkazem. Aneb jak říká sám Sherlock Holmes ve Znamení čtyř: "Dejte si pozor na toho jezevce, kouše!"

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Grandville 5: Force Majeure

Brian Talbot

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 4/2019

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 247 x 190 mm

Počet stran: 176

Provedení: Hardback s Protispoilerovou pečetí

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Noël à Grandville

Comics recenze

Bête noire dans Grandville

Comics recenze

Mon amour en Grandville

Partneři