Sandman: Údobí mlh

Comics recenze

Sandmanova kniha čtvrtá, ve které dojde k rodinnému setkání, které stojí za událostmi vedoucími k obdarování Pána snů darem veskrze danajským a ve které se koná banket pro nevítané hosty Morfeova království; ve které se napraví jedna dávná křivda a dozvíme se netradiční recept na výrobu párků.

 

 

"Na přátele v dálce, ztracené lásky, staré bohy a údobí mlh; a nechť každý jeden z nás vždycky dá ďáblovi to, co mu patří."

 

Sandman: Údobí mlh je čtvrtou knihou ze sandmanovské série a obsahuje celých osm sešitů. Neil Gaiman tentokrát prohlubuje Morfeův svět a my máme konečně možnost seznámit se i s ostaními členy rodiny Věčných. Krom toho se v Údobí mlh rozvíjí opět jedna velká kapitola. Na kterou navazuje úspěšná série. Podle které se chystá TV seriál. Víte již o co se jedná? O hrátky s čertem!

 

Ale nebojte. Sandman neodbočil z kolejí fantaskního hororu k pohádkám. Morfeus se musí vypravit do Pekla, aby napravil křivdu, kterou spáchal na své dávné lásce. A to i přesto, že od Lucifera čeká boj a zničení... Nebo spíš nečeká to, co dostane – klíč od bran pekelných. Lucifer strávil v podsvětí deset miliard let a začal se nudit. Vyhnal tedy všechny démony i mučené duše a klíč od prázdného Pekla předal Morfeovi, ať si s ním dělá co chce... a odešel na zasloužený odpočinek a do samostatné série. O nejžádanější nadpřirozenou parcelu celého všehomíra se začnou zajímat jiná božstva a jdou s prosíkem a nabídkou darů za Sandmanem.

 

Příběh velmi jednoduše popsatelný, ale to by nebyl Neil Gaiman, aby v průběhu vyprávění nepoložil víc otázek než odpovědí. Morfeus tak stojí před nelehkým úkolem, i když se může na první pohled zdát, že zbavit se něčeho, co všichni kromě vás chtějí, může být lehké. Jak to ale zároveň udělat, abyste přitom nenaštvali ostatní Bohy? A jaký je ten tajemný recept na výrobu párků? Na to musíte přijít sami. Sandman: Údobí mlh je vynikajícím čtením, které nám představí i Thora v podobě, která je dle mého legendám blíž než modrooký krasavec z blockbusterových filmů (stačí jen naznačit, že své zvratky z podlahy vytírá vlastním vousem :) Kromě hlavní linky, která by mohla mít podtitul "Co s nechtěným Peklem" se v Údobí mlh uzavře kapitola provázející nás od první knihy a poznáme, jaké to je ve škole, kde všichni žáci jsou dávno mrtví. Tedy až na jednoho.

 

Na scénáristické židli žádné obměny nečekejte. Zato na výtvarné lavici se vystřídala plejáda tvůrců. Tři kreslíři a čtyři inkeři odvádějí výtečnou práci. Bylo radostí sledovat změny Sandmanova výrazu dle toho, se kterým z hostů se bavil. Celá kniha je plná jemných nuancí, které se do srdce Snění dokonale hodí. Sandman: Údobí mlh je dalším z vyprávění o Morfeovi z rodu Věčných. A stejně jako v ostatních knihách, vše co se zde odehrálo, může mít nedozírné následky...

 

KOUPIT ZDE

Sandman: Údobí mlh (Sandman: Seasons of mist, Sandman  21 - 28)

Neil Gaiman a kol.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Viktor Janiš

Rok vydání: 2005, 2013

Počet stran: 224

Formát: 165 x 255 mm

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Comics recenze

Sandman: Domeček pro panenky

Comics recenze

Sandman: Krajina snů

Partneři