El hombre grand de gorila de cuatro!

Comics recenze

Počtvrté a ne naposled! Goon s Frankym a jejich další veselé příhody, jež na mnoha tvářích vyloudí úsměv. Čtvrtá z doposud čtrnácti vydaných knih nám ukáže velké souboje, bestiální roboty a masožravé bulvy z jiné dimenze, díky nimž se dostanete na supernudný čajový dýchánek. Jo a přijde také vánoční klasika v podání Erica Powella!

"Goon: Čest a děsivé konsekvecne z ní plynoucí" je knihou rozšiřující příběhové spektrum Goonova světa. Najdete zde např. odpověď na otázky, které vám dodnes nedaly spát. Věci typu: "Kde se vzali všichni ti zombíci?", "Co se stane když si do mozku píchnu injekci plnou zku...ných radioaktivních izotopů?", "Budou na mě ti pánové ve vězení hodní?" a konečně "Co se může pokazit při hledání pokladu dámskejch lodiček?"

 

V prvním příběhu se dozvíme, jak to celé začalo. Mafie a zombíci k sobě moc nejdou, stejně jako Goon a poctivej americkej fotbal... Ale jestli nás Eric Powell něco naučil, pak to je nedivit se ničemu, co se může semlít na Lonely street. A i když je Goon výborný a zábavný komiks, "Historie bojovníků spojených přístavních konzerváren a konec Černé ruky" je baladickým vyprávěním, kde světlým momentem je vložená reklamní dvoustrana na zmiňované radioaktivní izotopy, díky kterým vás již nikdy žádná dívka neodmítne. A pokud jo, ukážete ohnivý výbuch vzteku ve skutečný atomický podobě a z odmítavé fiflenky vyrobíte malej spálenej uhlík :)

 

Jako druhý nám Eric Powell servíruje vlastní verzi Ducha Vánoc. Jedná se o povídku z pera Charlese Dickense, která se na západě omýlá každé Vánoce jako u nás Líba Šafránková se svojí Rozárkou. A v ČR se Duch Vánoc již několikrát objevil, ať už ve verzi od Walta Disneyho ( koho jiného, že?) nebo od R. Zemeckise s Jimmem Carreym a Gary Oldmanem v hlavních rolích. Příběhově je to prosté a poučné. Superskrblík Ebenezer Vydřigroš nesnáší Vánoce a vydřigrošuje i svého jediného zaměstnance, který se těší na Štedrý den domů. Vydřigroše v průběhu večera navštíví Duchové Vánoc minulých, přítomných i budoucích, Vydřigroš prohlédne svou lakotu a stane se dobrákem. Ehm, tak to v pohádkách bývá. U nás je rámec stejný, i když obsahově je zde mnohem více zábavy a vyražených zubů.

 

Ve třetím a čtvrtém sešitě se vydáme s Frankym a Goonem do jiné dimenze, abychom tam pomohli rozpadajícímu se Dr. Hieronymovi Slitinovi najít vzácný a odolný prvek, díky kterému bude opět fit. Mise nebezpečná, jež prověří mentální síly našich hrdinů až na samu mez příčetnosti ( a u Frankyho ještě dál) a díky které se z Hieronyma Slitiny stane bestiální maniak ( opět). Horda robotů všech funkcí a tvarů ale nedokáže Goona zastavit. Co ho ovšem překvapí je příjezd mužů zákona a následné uvěznění se Slitinou na jedné cele. Nezoufejte, na pomoc našemu biijci vyráží čtveřice mladých a eventuálně vraždících dětí...

 

Poslední je povídka o tajném pokladu v podobě vagónu plném fajnovejch dámskejch lodiček a hlavním hrdinou není Goon, ale Franky. Povídku napsal Thomas Lennon, u nás málo známý herec z komediálních seriálů. Eric Powell jí pouze doplnil ilustracemi, ale i tak má celý příběh správný drajv.

Recenze na Goonovi knihy se nepíší snadno, protože Goon je prostě super! Ale omýlat to stále dokola? To omrzí. Pokud bych měl vypíchnout něco specifického na této knize, nebude to můj oblíbenec El Hombre de Lagarto (ano, TEN Lagarto ze třetího dílu), ale kresba. Goonovu kresbu se nebojím označit jako komiksově dokonalou, se správným citem pro nadsázku a komiksovou ironii. Goon sice vypadá jako gorila ( a většinu věcí řeší pomocí pěstí), ale zdání klame. Je to po čertech mazanej bastard. Nebo prostě jen neřeší pí...iny :) Franky oproti tomu není svalově nijak vyjímečně vybavený, ale hubu má dost prořízlou. Preciznost Erica Powella je vidět hlavně v příběhu Duch Vánoc, který je celý kreslený pouze tužkou. A na jednotlvých stránkách jsem mohl oči nechat!

S Goonem čtverkou neprohloupíte. O vzrůstající kvalitě celé sére svědčí i pět cen Willa Eisnera, které Goon a Eric Powell v průběhu let posbírali.

 

KOUPIT ZDE

Goon 4: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí (The Goon vol. 4: Virtue and the grim consequences thereof, The Goon 9 - 13)

Eric Powell, Thomas Lennon

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 12/2015

Překlad: Hana Studničová a kol.

Rozměry: 160 x 240 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Třetí Goon není průšvih

Comics recenze

Vražedné dětství s druhým Goonem

Comics recenze

Goon: Nic než utrpení

Partneři