Gantz 12 přidává na tempu

Comics recenze

Utíká to jako voda a už téměř tři roky u nás vychází manga Gantz. Zezačátku jsme si říkali: „Co se vlastně děje? Hlavní hrdina zemřel a objevil se v místnosti s černou koulí, která jeho a další nebožtíky vysílá na mise proti ufonům. Do toho všichni nafasovali podivné kombinézy a ještě podivnější pistole. A dostávají body!“ Pár věcí se objasnilo, ale Gantz (což je ta černá koule), zůstává i nadále záhadou.

Dříve byla pravidla v celku jasná. Gantz přenesl mrtvé do podivné reality, ve které museli zabíjet mimozemšťany. Poté, co mise skončila a byly uděleny body, přemístili se zpět mezi živé, kde dál mohli žít poklidné životy. Nedávno se ale obě reality prolnuly a Gantz tak razantně změnil zavedené pořádky.

Hlavním hrdinou této mangy je Kei. Mladý teenager, který se z absolutního novice (a panice) stal zkušeným matadorem (a nepanicem). Pobíhá v naší realitě a snaží se zachránit svou dívku od masakru, který se odehrává na jednom frekventovaném bulváru. Ale jako na potvoru se opět hlásí Gantz s další misí, a Kei je přemístěn do bytu s černou koulí. Tentokrát bohužel bez kombinézy. Což je docela pech, protože na něj číhají nejen mimozemšťani, ale tentokrát také dinosauři.

Zajímavost: abyste si nemysleli, Gantz není pouze manga, ale jak už to tak bývá, existuje také anime (2004) a dokonce i dva live action filmy (2011). Konkrétně filmy mají výbornou atmosféru, ačkoli dvojka je trochu utahanější. První díl ale věrně kopíruje události prvních mang a klidně se na něj můžete podívat beze strachu ze spoilerů.

Hiroja Oku předvádí pořádnou akci, která ani u dvanáctého dílu nezačíná nudit. Ba naopak, po dvou trochu pomalejších knihách  se dostáváme opět do Gantzovy hry, která je nelítostná, svižná a vlastně stále nepochopitelná – i když základy známe. Přibývá několik nových postav (nejen lidi, ale i zvíře!) a rozjíždí se další série brutálních smrtí a bojových scén. 

Kresba se nemění, zůstává stejně dynamickou a povětšinou absentuje velké oči, které můžeme znát z jiných mang. Kladem zůstává rozumné dávkování příběhu. Ačkoli bychom klidně uvítali dvojnásobnou nálož, knížky vychází často a vždy se v nich něco děje.

 

Gantz 12
Hiroja Oku
Nakladatel: CREW 
Překlad: Anna Křivánková
Rok vydání: 2016
Počet stran: 228
Rozměr: 130 x 180
Provedení: paperback

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Gantz 9 - sám v boji

Comics recenze

Gantz 11 je masakr (doslova)

Comics recenze

Gantz 12 přidává na tempu

Partneři