Zrození Tommyho Taylora

Comics recenze

Podtitul páté knihy ze série Mezi řádky je tak podmanivý, jak jen komiksová kniha může být. On the Genesis. Zrození hrdiny. Na čtenáře tak čeká příběh o zrození Tommyho Taylora. Respektive toho, co představuje. A opravdu jste si mysleli, že Tommy je jediný svého druhu?

 

S Tommym Taylorem a jeho společníky jsme toho zažili více než dost. A již dozrál čas na to, abychom se vydali na poslední průzkum Tommyho minulosti. Je nutné pochopit zrození Tommyho Taylora. Je potřeba zjistit odkud jsme, abychom mohli s klidným srdcem odpovědět na onu filozofickou otázku: Quo vadis, Domine? Začtěme se tedy do deníků Wilsona Taylora, které ukrývají nejedno překvapení.

Na konci čtvrté knihy Tommy pochopil pramen své moci. Pochopil sílu příběhů i fungování jejich světa. Ponořil se do svého Leviatana, aby se z něj dostal silnější než kdy předtím. Což ale neznamená, že by zapomněl na zbytek slepých míst na mapě svého života. Proto se potřebuje dozvědět co nejvíc o své minulosti. A kde jinde to zjistit, než v denících svého otce? Tentokrát na pozadí není beletristická klasika. Tommy Taylor ale poprvé pozná sílu komiksu!

V páté knize nás nečeká putování po fiktivních světech, nýbrž sledování deníkových zápisků Tommyho otce z dob, kdy Ameriku ovládla krása pulpové literatury a braku. V té době se na novinových stáncích objevil nový typ média. Pár kreslených obrázků doplněných naivním textem s barevně okostýmovaným človíčkem. Nastupoval Zlatý věk komiksu.

Ano, je to právě komiks který nás bude zajímat nejvíc. Na tom Mike Carey dokazuje svou představu o fungování příběhů jakožto principů. Komiksy Zlaté éry měly jiskru i sílu, jakou dnes jen těžko najdeme. Byly tou výbušnou směsí, která dokázala přikovat ke stránkám davy nových čtenářů. Což se ve světě, kde pomocí příběhů ovládáte masy a chod dějin, celkem šikne. Získáváte tak velmi mocný a nebezpečný nástroj, který se ale tajemná Agentura rozhodne uzemnit. Ráží .38.

Mezi řádky 5 ale není jen sledováním dávných prohřešků Wilsona Taylora. Kniha nabízí i současnou dějovou linku, která víc než cokoliv jiného připomíná strategické rozmisťování figur na šachovém poli. Poprvé v celé sérii nemá Tommy nutkání utíkat, naopak chce čelit Pullmanovi i síle celé organizace, která se rozhodla zabít každého, kdo měl s Tommym Taylorem co dočinění. Tento prostý fakt působí svěže a Carey tak sděluje čtenářům, že vysvětlování je u konce. Tommy Taylor je připraven na boj který ho čeká.

Mike Carey se rozhodl radikálně zredukovat počet postav, které jsme během celé série poznali a jasně vymezil i mocenskou základnu v Agentuře. Upřímně, jsem zvědavý jak si s tím v příštích knihách poradí, zatím to působí neuvěřitelně přímočaře, byť Carey v sérii Mezi řádky dokazuje, že jeho svět je všechno možné, jen ne přímočarý. I vedlejší postavy získávají jasnější charakterové kontury a nabízí nám mlhavou představu o budoucích spojenectvích. Nebo si s námi Carey opět jenom pohrává? To budeme muset zjistit v šesté knize. Pokud jste ale s Mezi řádky vydrželi až sem, budete bohatě odměněni. Všichni na svých místech? Připravte se, blíží se Válka světů.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Mezi řádky 5: Zrození (The Unwritten vol. 5: On to Genesis)

Mike Carey, Peter Gross, Vince Locke

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2017

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Leviatan

Comics recenze

Když zaklepe mrtvý

Comics recenze

Informátor pro Tommyho i čtenáře

Partneři