Železný půlměsíc

recenze

Rok 1663. Úkol zní jasně – turecké vojsko nesmí projít za žádnou cenu. V cestě mu stojí mnohem menší křesťanská uherská armáda a jak jinak i Báthory, kapitál Kornel Báthory.

Vraťme se trochu zpět. První díl Báthoryho dobrodružství vyšel už v roce 2009, ale na čtvrtý s názvem Železný půlměsíc jsme si museli pár let počkat. Ale dočkali jsme se a slavný turkobijec je opět zpátky. Je třeba upozornit v první řadě na fakt, že kniha je dost provázána s předchozími díly a nelze jí tedy číst samostatně nebo jako první, na rozdíl třeba od předchozí Ďáblovi pevnosti. Ostatně u předchozího dílu chvilku vydržme. Báthory v souboji mytického dobra se zlem ztratil své nadpřirozené schopnosti a v podstatě se z něj stal obyčejný smrtelník pátrající po svém synovi v doprovodu sympatického společníka, kozáka Stěpana Voronina.

Tak jak skončil předchozí díl, Báthory se po strastiplných dobrodružstvích vrací domů, aby se konečně opět shledal se synem Michalem, o kterém si již dávno myslel, že nežije. Samozřejmě to ale nebude tak snadné a Michal zmizel. Kapitánovi tedy nezbývá nic jiného, než pokračovat v pátrání a držet se své naděje na šťastný, spokojený a klidný život bez válek. Osud mu však pod nohy hází jednu překážku za druhou. A tou asi největší je obrovské turecké vojsko, které přitáhlo k hranicím a chystá se k pochodu na samotné hlavní město říše – Vídeň. V cestě mu stojí v podstatě jen pevnost Újvár – Nové zámky, ke které se sice upírají oči křesťanského světa, ale může vůbec s omezenou posádkou čelit osmanské přesile? Ano, o krev a vraždění opět nebude nouze.

Čím se Železný půlměsíc hodně odlišuje od předchozího dílu, je míra fantasy prvků. Kniha se od nich odklání mnohem mnohem více k historickým faktům a víc než kdy jindy tak série připomíná reálný výlet do minulosti. Fantasy prvky jsou v podstatě zastoupeny jen ve formě pověr, vyprávění, nebo legend, ale děj se kolem nich už netočí. Červenák sice vždy těžil z přesné znalosti historie, a to v předchozích knihách s Báthorym, ale zde ukazuje opravdové umění a čtenář dostává do ruky historický román s detektivními a westernovými prvky.

Druhou podstatnou změnou, ač ta postupně narůstá díl od dílu, je odklon od těžiště hlavní postavy, kdy zpočátku celý příběh a nosnou linku na svých bedrech nesl Báthory, ale stále více se příběh odklání a tříští mezi postavy vedlejší a román tak působí v rámci série velmi svěže a nově. Navíc hlavní děj nesledujeme jen očima kapitána z křesťanské strany, ale vrací se i stará známý a (pro mě) oblíbený turecký učenec Čelebi a my získáváme i druhý pohled na příběh. Kniha je tak tímto uspořádáním vlastně rozdělena na dvě poloviny – křesťanskou a tureckou, ale obě vás pohltí a dostanou stejně.

Juraj Červenák opět dokazuje, že je mistrem svého řemesla. Těžko si pomoci, ale i když by se asi dali najít drobné výtky, stále se jedná o to nejlepší, co si lze v daném žánru přečíst. Postavy a jejich vývoj, historické fakty a kulisy, dobové zasazení, jazyková stránka – to vše dělá z Železného půlměsíce skvělé čtení. Ve spojení s předchozími díly se pak jedná o dle mého názoru nejlepší autorovu sérii, kterou si opravdu chcete přečíst. Nezbývá než poděkovat Brokilonu, respektive Robertu Pilchovi a jeho týmu za skvělý český překlad a kvalitní vydání a doufat, že i pátý díl bude opět stejně dobrý.

 

Koupit přímo u Brokilonu!

 

Železný půlměsíc

Autor: Juraj Červenák

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2015

Počet stran: 324

Formát: Pevná vazba s přebalem

Formát: 130x200 mm, pevná s přebalem

  

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Kam dál?

recenze

Ďáblova pevnost

recenze

Brána Irkally

recenze

Strážcové Varadínu

Partneři