Mezi řádky: Apokalypsa

Comics recenze

Je to nejcennější ze všech artefaktů. Mnoho udatných rytířů se jej snažilo získat, ale zklamali, protože byli nehodní. Nyní je na Tomu Taylorovi aby zkusil  své štěstí a nalezl Svatý grál. Nebo svět tak, jak ho známe, zanikne. 

Tom Taylor se po nedobrovolném odloučení a bloudění světy literatury vrací zpět do notně zbídačeného Londýna, aby se starou partou zkusili zachránit svět. Nic menšího jste ani nečekali, že? Ale jak chcete zneškodnit čistou destilaci záporného hrdiny v podobě pana Pullmanna? Pomoci by mohl Svatý grál. Pokud tedy existuje. A pokud ho Tom dokáže najít.

Závěrečná kniha dospělácké série Mezi řádky s podtitulem Apokalypsa konečně vyšla i u nás. Je to ztělesněný sen všech bibliofilů a symbolistů. Autor Mike Carey se nechává inspirovat všemi nejslavnějšími příběhy, které umě splétá do pavučiny prolínajících se fikcí a realit. Do toho hodí bájné monstrum, "obyčejného" mladíka a schopnost procházet mezi světy. V jeho podání místo nevydařeného eintopfu, ze kterého by vás jen bolela hlava, získáte skvělý příběh oblíbený jak u čtenářstva, tak u kritiky. A přestože Apokalypsa je poslední knihou, autor si i zde přichystal pár velkých překvapení. 

Vůbec nevadí, že do konce zbývá sedm sešitů, stále je zde možnost trochu popíchout čtenáře a ukázat mu, že nic není dané tak, jak si doposud myslel. V tomto bodě  musím před mistrem Careym smeknout: Mezi řádky není sérií, která by se kdovíjak snadno četla. Na čtenáře klade sakra vysoké nároky na pozornost, o všeobecném literárním přehledu nemluvě. Přesto všechno je to skvělé, dospělé a krásně nejisté do posledního sešitu. Nečekejte zde velké vypointování doprovázené ohromnými výbuchy. Vše se odehrává ve slovech, ty  jsou nositelé síly. V našem případě to jsou právě dialogy, bez nichž se neobejdeme. 

Hledání Svatého grálu v podání Toma Taylora je soubojem s vnitřním já. To znamená s nedůvěrou ostatních, s nástrahami Pullmanna i s nenávistí k otci. Zároveň je na závěr právě v této artušovské legendě nejlépe vidět, jak svět reality a příběhu funguje spletený dohromady. V této sérii to je skoro až vzácný úkaz; kniha srozumitelná od začátku do konce. Vše podstatné již bylo řečeno dříve, nyní je to čistě závod s časem o osud lidstva. Jak jsem již psal, Mezi řádky vám nikdy nic nedala zadarmo. O to víc jsme si mohl vychutnat originální závěr, který s úsměvem na rtech přináší i stopy smutku nad tím, že série skončila. Ale takový je život nejen na stránkách knih.

Mezi řádky je těžko uchopitelný fenomén. Rozhodně jde o jedno z nejoroginálnější urban fantasy, jakou jsem v poslední době četl. Mike Carey si stále drží své kvality, překvapuje zde velkým rozmachem, promyšleností světa a břitkostí dialogů, v nichž se může skrývat nanejvýš důležitý fakt, který ale můžeme lehce přehlédnout. Poslední kapitola je již napsána: Apokalypsa je zde, tak si jí koukejte pořádně užít!

KOUPIT APOKALYPSU PŘÍMO U CRWE

Mezi řádky 11: Apokalypsa

Mike Carey, Peter Gross 

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 9/2021

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 176

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Mýty mezi řádky

Comics recenze

Tommyho válka mezi řádky

Comics recenze

Mezi řádky: Rána

Comics recenze

Orfeus v podsvětí

Partneři