Tommyho válka mezi řádky

Comics recenze

Šestá kniha neprávem opomíjeného Tommyho Taylora odmění všechny své věrné čtenáře. Konec chození kolem horké kaše spolu se zdlouhavým odhalováním tajemství síly příběhů. Tommy Taylor jde do války!

Série Mezi řádky je zkouškou pro všechny čtenáře. Nejedná se o lásku na první přečtení, zbytečně byste hledali frenetickou akci a litry stříkající krve. Mike Carey místo toho vykreslil svět, do kterého se musíte ponořit a hloubat nad tím, co všechno je skryté uvnitř. Autor nás vtipně nechává hledat „mezi řádky“. O to silnější je pak pouto, které fanoušek se sérií získá. Proč vám vlastně píšu všechny tyhle obecné řeči? Protože Tommy Taylor a válka slov je konečně tou knihou, kterou budete číst jedním zatajeným dechem. Série vám vaše úsilí vrátí zpět!

Zatímco první kniha byla oťukáváním postav a čtyři následující jen poodhalovaly hloubku vesmíru, který nám pan Carey stvořil, šestý díl je první ofenzivou Tommyho Taylora proti záhadnému Spolku. A že se nejedná o krátký proces prozrazuje již úctyhodná tloušťka knihy čítající 240 stran. Tommy Taylor a válka slov nám nabízí dvě dějové linky. Jednak pokračujeme v poodhalování historie vzniku tajného spolku z deníků Wilsona Taylora, které jsou doplněné několika krátkými příběhy. Pak je tu samotný střet Tommyho a spolku jako takového. A protože jste četli celou sérii až sem, z páté knihy je vám tak nějak jasné, jak vlastně síla Tommyho Taylora funguje. A teď si představte, jak by v reálném světě fungovala magie…

Válka slov je také první knihou, která staví hlavně na akci a hledání zbývajících dílů skládačky ponechává stranou. Ale nebojte se, že byste byli o něco ochuzeni. Tommy Taylor a válka slov je skvělým čtením. Je znát, že autor má scénář pevně v rukou a využívá veškerý potenciál, který mu literatura nabízí, přičemž je ještě schopen jen tak mimochodem vyvést z omylu některé čtenářovi domněnky, které si s sebou neseme ze starších dílů. Parafrází by se dalo říci, že s Velkým soubojem přichází Velké pochopení. A skutečně: Carey zakončí sešit pořádným cliffhangrem jen proto, aby nám pak vyprávěl příběh z Mezopotámie. A to jen proto, abychom pochopili širší souvislosti a mohli si ještě chvilku lámat hlavičku s tím, jak to s Tommym sakra dopadlo. Přesto nepůsobí uzavřené povídky jako přicmrndávky pro vyplnění stránek, ba naopak; s hlavní dějovou linkou a vůbec s celou sérií tvoří neoddělitelné pouto. Rozhodně nebudete nuceni pročítat se stohy nudného balastu. Jsou to právě povídky, které působí až sandmanovsky.

I kresebně je to pestřejší. Základ sice pořád kreslí Peter Gross, nicméně povídky si střihla řada jiných výtvarníků, kteří jsou vítanou potěchou pro oko. Ruku na srdce, Grossova kresba působí místy ledabyle a ačkoli jsme si na tento fakt již mohli za pětatřicet čísel zvyknout, Dívat se na sérii Mezi řádky skrze Erskina, Ormstona nebo Talbota je vyloženě osvěžující zážitek. Zmínit se musím také o coverech Joko Šimizuové, které se mi až nyní dostaly pořádně pod kůži. I na ty je radost pohledět a nejednou jsem se přistihl, že se pár minut jen tak kochám jejich poetikou.

Tommy Taylor a válka slov je konečně pořádným rozjezdem, po kterém my, věrní fanoušci série Mezi řádky, tolik prahneme. Mike Carey opět nezklamal a spolu Peterem Grossem ukazují, že i ze samotné esence příběhů jsou schopni vyždímat maximum. Na stránkách tak najdem všechno: Lásku, akci, smutek, strach, hněv. Stačí si jen vybrat. Určitě se ale nechte vtáhnout do světa Mezi řádky!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Mezi řádky 6: Tommy Taylor a válka slov ( The Unwritten 6: Tommy Taylor and the War of words; The Unwritten 31 - 35, 31,5 - 35,5)

Miker Carey, Peter Gross a kol.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 5/2018

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 240

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Zrození Tommyho Taylora

Comics recenze

Leviatan

Comics recenze

Když zaklepe mrtvý

Comics recenze

Informátor pro Tommyho i čtenáře

Partneři