Orfeus v podsvětí

Comics recenze

Mezi řádky je sérií, která svému čtenáři nedá nic zadarmo. Osmá kniha s podtitulem "Orfeus v podsvětí" je toho jasným příkladem. Zároveň je ale třeba podotknout, že se jedná o sakra dobré čtení!

Pokaždé, když dočtu další knihu ze světa Mezi řádky, vyvstane mi na mysl otázka, zda si přečtu pokračování v češtině či nikoliv. Zvláště v době, kdy je náš trh atakován všemožnými komplety pochybné kvality. Mezi řádky je totiž světem, který lze jen těžko popsat, neváhá vám na začátku zamotat hlavu, ale velmi lehce si získá vaše sympatie. A hlavně: Nejedná se o čtivo pro dlouhou chvíli. Autor Mike Carey totiž vyžaduje vaší plnou koncentraci. A to, jak moc jste se doposud soustředili, prověří právě osmý svazek.

Austrálie. Tommyho církev je rozprášena a náš příběh se rozvíjí dál. Lizzie není mrtvá a na Tommyho tak nečeká nic menšího než záchrana jeho vyvolené. Stejně jako se o nemožné pokusil Orfeus, když si šel do podsvětí pro svou Euridyku. Jestli nás ale čeká stejný konec jaký zažíval sám Orfeus, to už si musíte zjistit sami...

Dějová linka se opět navrací k Tommymu. A jeho sestupu do nitra příběhů, v našem případě do břicha Leviatana. V tomto směru se vracíme k "Válce slov", sedmou knihu lze brát jako intermezzo sloužící k náboru Daniela Armitage a detektivky Pattersonové do party vedlejších hrdinů. Ostatně dějová linka, kterou zaujímá v osmičce právě Pattersonová a Armitage, je Careyho přípravou na budoucí nářez, který Tommyho Taylora čeká.

Nutno říci, že při četbě této knihy je záhodno míti po ruce i díly předchozí. To aby vám neunikly souvislosti. Jak jsem psal výše, "Orfeus  v podsvětí" je komiksem vyžadujícím vaši plnou pozornost. Za kterou ale budete náležitě odměněni. Akce je zde minimum, dialogů mnoho a smrt čeká všude. Pokud bych měl ale vypíchnout něco, čím se osmá kniha odlišuje od ostatních, je to prostor, který je věnován vedlejším postavám. Mike Carey s charaktery pracuje přesvědčivě a s citem. Svět "Mezi řádky" jak ho známe je na pokraji zkázy. Přesto nás to zas až tolik nezajímá - čtenář je navnaděn na čistě humánní linku záchrany Lizzie a odhalování Pravdy ležící za Leviatanem. Nebyl by to ale Mike Carey, aby pro nás neměl schovaná nějaká esa v rukávu. A opět jsem na vážkách: Ne všechny postavy, které se v knize "Orfeus v podsvětí" objevily, jsem viděl rád. Prolínání skutečnosti a leviathanovi literární fantastiky sice přímo nabízí možnosti "žonglování s realitou", přesto nejsem velký příznivce znovuotevírání již uzavřených dějovách linek. Nicméně pevně věřím, že tento zásah bude mít na jinak perfektní směřování komiksu minimální vliv. I když u Careyho jeden nikdy není...

"Orfeus v podsvětí" je v podstatě první knihou, která plně rozvíjí nové směřování série "Mezi řádky". Odkazuje se k šestému dílu, položíme si nové otázky ohledně záhadného Leviatana a čeká nás pár překvapivých shledání. Prostě Mike Carey v plné síle. Co víc si přát!

KOUPIT MEZI ŘÁDKY 8 U CRWE

Mezi řádky 8: Orfeus v podsvětí (Unwritten 42 - 49)

Mike Carey, Peter Gross, Dean Ormston

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 4/2019

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 176

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Mezi řádky: Rána

Comics recenze

Tommyho válka mezi řádky

Comics recenze

Zrození Tommyho Taylora

Comics recenze

Leviatan

Partneři