Sandman: Hra o Tebe

Comics recenze

V pořadí již pátý díl sandmanovské série je opět zcela odlišný od předchozích. Tentokrát můžete zjistit jak to dopadne, když se sny promítají do reality a naopak. Morfeus je zatlačen do pozadí a hlavním hrdinou je Barbie, kterou známe z předchozích dílů. Dámy a pánové, Hra o Tebe začíná.

 

 

Barbie jsme mohli poznat ve druhé knize s názvem Domeček por panenky. Se svým partnerem Kenem tvořili na pohled dokonalý pár. Bohužel, jejich sny se střetly a oni se rozešli. Materialistický šovinista Ken snící jen o penězích a moci se nesnesl s Barbie, která snila o tom, že je princezna Barbara putující krásnou krajinou se svým zvířecím společníkem Martinem deset kostí.

 

Na první pohled idylické snění o kouzelných zámcích a věrných přátelích se střetává s krutou realitou. Barbara již není ta naivní osoba, kterou známe z Domečku pro panenky. Její princeznovský svět není Eden a ona sama k němu již zapomněla cestu. Jediné co zůstává jsou věrní přátelé, kteří neváhají položit oběť nejvyšší, aby vás přivedli zpátky. Hra o Tebe více než cokoli jiného snese srovnání s Alenkou v kraji divů od Lewise Carolla. V podání Neila Gaimana. Snová Země, kde je Barbara princeznou je v područí zlé a tajemné Kukačky, proti které se staví pouze Barbara s hrstkou přátel a vydává se na nebezpečnou pouť, během které jí nehrozí nic menšího než smrt.

 

Ačkoli se všechno odehrává ve Snění, Morfeus je zde pouze vedlejší postavou, která se v šesti sešitech, mihne pouze vzácně, vlastně působí trochu jako antická Deus ex machina. A nebyl by to Gaiman, aby celý příběh nedopadl jinak, než jak by si čtenář přál. O Hře o Tebe se nebudu více rozepisovat, můžu vás jen odkázat na obsáhlou a zevrubnou předmluvu od Samuela R. Delanyho, který rozboru knihy věnoval bezmála sedm stran.

 

Co se týče kreslířů, obohatil sandmanovský svět např. Dick Giordano ( Batman: Deset nocí KGBeasta, Crew) nebo u nás známý Brian Talbot ( Dobrodružství Luthera Arkwrighta a spousta dalších knih, Comics centrum). Od předchozích knih je tu ale jedna změna: Hra o Tebe je prvním Sandmanem, který u nás vyšel v barvě. Na jednu stranu je to dobře, komiks se tak dostává na jinou úroveň vnímání. Na druhou stranu ale musím říct, že Sandman je přece jen 25 let starý počin. A starý způsob kolorování nemusí vyhovovat těm, kteří jsou zvyklí na digitální barvy. Přesto zde Morfeus působí správně jinak, správně nelidsky. Čtenář by neměl zapomínat, že to je jeden z rodu Věčných. Nakonec to může být i Hra o Tebe.

 

KOUPIT ZDE

Sandman: Hra o Tebe ( The Sandman: A game of you, Sandman 32 - 37)

Neil Gaiman a kol.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Viktor Janiš

Rok vydání: 2006, dotisk 6/2013

Formát: 165 x 255 mm

Počet stran: 192

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Comics recenze

Sandman: Domeček pro panenky

Comics recenze

Sandman: Krajina snů

Comics recenze

Sandman: Údobí mlh

Partneři