Zámek a klíč: Klíče království

Comics recenze

Jestliže o whisky lze tvrdit, že kvalita roste s věkem, pak o sérii Zámek a klíč platí, že kvalita roste s každou další vydanou knihou. A zde musím Comics centru vyčinit. Klíče království jsem začal číst... a skončil jsem za hodinu s nervy nadranc. Protože tímto dílem se Zámek a klíč stává tou nejlepší komiksovou sérií, kterou si může český čtenář přečíst. Chci pokračování! Hned!

 

 

Popisovat děj je u série Zámek a klíč obtížné. Jednotlivé booky se od sebe až tak neliší a spíše se neustále vyvíjí jako celek. Vše se odehrává rovnoměrně v dialozích nebo v kresbě, která je fenomenální. Ale abych se držel dějové linky: sourozenci Zámkovi pronikají do tajemství prastarého sídla a dá se říci, že boj s Temnou dámou o klíč Omega se pro ně stává jistou formou rutiny. Navíc, v této knize se s kouzelnými klíči roztrhnul pytel. V předchozích třech knihách jsme jich poznali devět, zde jich je rovnou sedm nových! Každý ze sourozenců navíc řeší vlastní dilemata. Zatímco Bóďa se na vše dívá jako na jedno velké dobrodružství, Tyler se snaží zbavit pocitu viny a zastoupit roli rodinného ochránce. Ani Kinsey není díky absenci Strachu uchráněna od problémů, které trápí každou teenagerku – od lásky a vztahů.

 Joe Hill se v Zámku a klíči překonal, každá další kniha je napínavější než ta předchozí a Klíče království jsou prostě dokonalé. Komiks se čte neuvěřitelně snadno, díky kresbě G. Rodrigeze jsem se neubránil prolistování celého sešitu ještě před jeho dočtením, protože to napětí nešlo vydržet. Klíče království jsou masakrální a depresivní a dokážou vyrazit dech. Prostě kurva dobrej komiks!

 Nakonec musím zmínit i vyprávění kresbou. Již od prvního sešitu je jasné, že Gabriel Rodriguez je perfekcionista. V Klíčích království není výtvarná stránka pouhým doplňkem scénáře, ale rovnocenným partnerem, protože nové klíče a jejich schopnosti jsou popisovány zejména obrazně. Mnoho soubojů s Temnou dámou se navíc odehrává beze slov, na jedné stránce. Zámek a klíč není akčním komiksem, jako spíše grafickým albem, řešícím vztahy hlavních hrdinů. G. Rodriguez ale bourá mantinely a využívá nejen obsah panelů, ale stránku jako celek. První sešit v Klíčích království je zajímanou kombinací vyprávění z pohledu Bóďy, což je reprezentováno kresbou ve stylu Calvina a Hobbese (je také věnován Billu Wattersonovi), a čtení panelů pod sebou, zatímco v pozadí je jeden hlavní motiv. Ale takových zajímavostí je v knize vícero. Joe Hill, Gabriel Rodriguez a Comics centrum nám rozhodně nedopřejí klidné Vánoce, další knihu totiž můžeme očekávat až v první polovině roku 2016. Už aby to bylo!

 

KOUPIT ZDE

Zámek a klíč 4: Klíče království (Locke and Key 4: Keys to the kingdom)

Joe Hill, Gabriel Rodriguez

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 10/2015

Překlad: Jan Kantůrek

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Zámek a klíč: Koruna stínů

Comics recenze

Zámek a klíč: Hlavohrátky

Comics recenze

Zámek a klíč: Vítejte v Lovercraftu

Hry recenze

Locke and key: The game

Partneři