Zvrhlé choutky na Lonely street

Comics recenze

Goon je série, nad kterou neustále visí Damoklův meč. V edici "Na přání" se naštěstí najde dost zájemců, kteří její vydávání podporují, ale je to takříkajíc o prsa. Pokud ale o Goonovi zatím jen uvažujete, pátá kniha vás jistě přesvědčí.

Pojmenováním darujete duši. Tomu věří i Neil Gaiman. A páter Monster s tím má také své zkušenosti. Znalostí jeho jména totiž nad ním získáváte moc. A to jméno se dozvěděl náš starý známý Krkavec. A i když by se nabízelo vykřičet ono jméno do světa a vše rychle ukončit, Krkavec se usídlil na hřbitově a zamezil dodávce nových mrtvol. Páter Monster se v zoufalství vydává po jiné cestě, jež je drsnější než vše, co jsme v Goonovi zatím viděli.

A díky tomu je kniha Goon: Zvrhlé choutky tak zásadní. Ukazuje se, že to, co se v předchozích dílech skrývalo pod povrchem brakové nadsázky, bude hlavním tahounem celé série. Goon totiž není jen bezduchá mlátička, nýbrž solidní a místy i mrazivý komiks, kde humor sice nechybí, ale je podáván zcela jiným způsobem, než jsme zvyklí. Ona temnota, která je pro Goonův svět typická, je v náznacích cítit již od druhé knihy Mé vražedné dětství. S každou další knihou je to citelnější, až v pětce Eric Powell odhalí, kam až je ochoten zajít. Stejně jako svého času Terry Gilliam nebo u nás Petr Čtvrtníček, v Goonovi Eric Powell posouvá mantinely humoru a čtenáře lehce oťukává a zkouší hranice únosnosti.

Není to na škodu. Zvrhlé choutky jsou vtipné, ale ne srandovní. Humoru je zde dostatek, ale už se nejedná o fóry typu "třískni ho hasákem po hlavě". Pointy některých povídek jsou nekorektní a v jednom případě jsem zůstal lehce šokován. Ale ke Goonovi takový humor sedí. Lonely street není jen o pití piva a mlácení zombíků. Je to taky pěkně hnusné místo k životu. A Powell nás na to nenechává zapomenout.

Pokud bych měl něco vytknout, je to krátký děj. Kniha má šest kapitol, z nichž pouze čtyři obsahují dlouhý příběh s Goonem a páterem Monster. Pátá povídka je uzavřená s šíleným Lagartem a šestou kapitolu tvoří čtyři kraťasy. Každý z nich kreslil jiný umělec, ale jako celek sedí výborně.

A tím se dostáváme ke kresbě samotné. Nebudu to prodlužovat: Eric Powell prostě umí. A nejen to. Eric Powell je Pan kreslíř. Ať vezme do ruky tužku, tuši či štětec, jeho kresby jsou fantastické. Na první pohled vypadá vše jednoduše, přesto považuji Goona za jeden z nejlépe kreslených komiksů, které u nás vychází.

Goon: Zvrhlé choutky je knihou, která přitáhne i váhající čtenáře. Příběh je syrový a celá série dostává temný nádech. Jsem zvědavý, jak to s páterem Monster bude pokračovat. Po šestém díle ale přijde prequel, který nás seznámí s důležitými fakty z Goonovi minulosti. Na pokračování nebezpečí z Lonely street se už můžeme těšit!

 

KOUPIT ZDE

Goon 5: Zvrhlé choutky (The Goon vol. 5: Wicked inclinations, The Goon 14 - 18)

Eric Powell

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 3/2016

Překlad: Martin Trojan, Václav Dort

Počet stran: 128

Formát: 160 x 240 mm

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

El hombre grand de gorila de cuatro!

Comics recenze

Třetí Goon není průšvih

Comics recenze

Vražedné dětství s druhým Goonem

Comics recenze

Goon: Nic než utrpení

Partneři