Sandman: Lovci snů

Comics recenze

Sandman: Lovci snů jsou druhou knihou mimo hlavní komiksouvou sérii o Morfeovi, králi snů. Na rozdíl od Věčných nocí nám Neil Gaiman servíruje jeden dlouhý příběh zasazený do feudálního Japonska. Poetická bajka o mnichovi a lišce je doplněná úchvatnou vizuální podobou od P. Craiga Russella. A z Lovců snů dělá skvělou knihu.

 

 

 "Tenkrát Zemi obývali mnozí tvorové, které dnes zahlédneme jen zřídkakdy. Šlo o všemožné entity, bytosti, přízraky a stvoření, jak laskavé, tak zlé."

 Kdysi dávno žil v maličkém klášteře mnich, který trávil čas v modlitbách a rozjímání. Na onen chrám si ale dělali zálusk liška a jezevec. Ti dva se vsadili o to, že kdo dříve vystrnadí mnicha, ten si zabere novou střechu nad hlavou. Zatímco jezevec šel na mnicha silou a výhružkami ( a neuspěl), liška to zkoušela lstí, proměněná v mladou ženu. A také neuspěla. I když první semínko lásky již bylo zaseto.

 Sandman: Lovci snů je kniha o lásce nejen dvou lidí z odlišných skupin, ale i odlišných druhů. A jak si asi myslíte, něco takového nemůže dopadnout dobře. Cesta středověkým Japonskem je hlavně o nesobecké obětování sebe sama aniž by za to naši hrdinové očekávali jakoukoli odměnu. Princip využívaný ve většině pohádek je hlavním tahounem i zde. Ale žádné velké zlo nečekejte, u hlavního záporáka Gaiman dokonce vysvětluje a ospravedlňuje jeho chování. Na druhou stranu, každé jednání má nějaký důsledek, jak se přesvědčí i ustrašený Geomant, který si udělal zálusk na zenově klidnou mnichovu duši.

 Lovci snů jsou jiným Sandmanem, než na kterého jsme zvyklí. Jakobi Gaiman přizpůsobil vyprávění japonskému klidu a snaze o dokonalou harmonii. To, co bysme v sandmanovské sérii měli ve dvou sešitech se zde odehrává na více jak stodvaceti stranách. Klidnější děj ale není vyvážen nudou nebo zbytečnostmi. Komiksovou podobu povídky totiž obstaral P. Craig Russell ( Koralína, příběh Ramadán z Bájí a odlesků), který v doslovu přiznává i ovlivnění tvorby evropskou secesí, zejména Alfonsem Muchou. A jistá podobnost je patrná i v Lovcích snů. Kresba je jednoduchá s čistou linkou, ale rozhodně ne minimalistická. Obsahově bohaté velké malby bývají rozděleny do několika panelů, jinde si zase kreslíř hraje s kompozicí stránky, kdy nás provází bubliny s textem, popř. je děj zatlačen na menší panel, aby se na větším projevila umělecká vyzrálost Russella a my mohli obdivovat jeho kvality. Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetl jedním dechem, jak tomu bylo v případě Lovců snů. Pokud máte rádi Sandmana, Lovci snů jsou pro vás povinnost. Japonsko totiž Morfeovi sluší.

 KOUPIT ZDE

Sandman: Lovci snů ( The Sandman: Dream hunters)

Neil Gaiman, Phillip Craig Russell

Vydavatelství: Crew

Překlad: Viktor Janiš

Rok vydání: 8/2015

Formát: 174 x 264 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Báje a odlesky

Comics recenze

Sandman: Krátké životy

Comics recenze

Lucifer 8 - Vlk pod stromem

Comics recenze

Sandman: Hra o Tebe

Partneři