Drsná zkouška pro Goona

Comics recenze

Goon mě snad nikdy nepřestane překvapovat. Každá kniha posazená trochu jinak než ta předchozí. Ať se jedná o výtvarnou stránku či měnící se styl humoru. Ani šestý díl není jiný. Eric Powell nám ukazuje Goona s vážnou tváří. V příběhu čistokrevného noirového vyznění.

Goon: Čínská čtvrť je příběhem na který se fanoušci série ptali a těšili opravdu hodně dlouho. Autor totiž umně předkládal střípky, jimiž čtenáře lákal a vtahoval do vod hlubších než je jen bezduché mlácení zombíků. A jako každý správný brakový příběh, i ten náš se odehrává v čínské čtvrti opředené tajemstvími a cizorodostí. To vše se ale událo již kdysi dávno. V současnosti se na Lonely street objevil nový hráč - pan Trnka.

 A hned od počátku je nám jasné, že se jedná o pořádného potížistu, který se rozhodne převzít byznys po Goonovi a vybírat výpalné pouze pro sebe. Goon to rozhodně nebude mít lehké, protože začne svádět boje na více frontách - zejména se zpěvačkou Mirnou by si to rád vyžehlil, ale kvůli tomu se budeme muset vrátit do minulosti. Vidět, čím vším si Goon musel projít a pochopit tak jeho nynější jednání. Stanete se svědky té nejtěžší zkoušky, které kdy byl Goon vystaven. Nerad bych vám prozradil víc, možná dodám jen, že jako v každém správném příběhu, i zde nesmí chybět žena. Krásná Femme fatale, kterou Goon potká právě v Čínské čtvrti. A události, které se tehdy staly formovaly celou jeho osobnost.

 Eric Powell si dal načas, než Čínskou čtvrt promyslel a nakreslil. Již pouhé prolistování knihou vám řekne proč. Obě dějové roviny - jak pan Trnka v současnosti, tak Čínská čtvrť v minulosti - jsou umně propojeny v jeden celek, který funguje bez sebemenších problémů. A to i přes to, že autor si odpustil vtipkování a humor seříznul na minimum. Je tu jen jeden odkaz na Frankyho milovanou kudlu do voka, ale i tento vtípek je přednesen potichu a decentně, čímž spíše působí jako odkaz na první knihu, kde se mj. poprvé objevila zmínka o Čínské čtvrti. Jinak se vše nese ve vážném duchu. A věřte mi, Goonovi i takto dospělácká linka sedí. Po výtvarné stránce je šestá kniha opět fenomenální. Je zajímavé sledovat vývoj, který E. Powell učinil od první knihy hýřící barvami, až po šestý díl, kdy využívá zejména malbu, odstíny hnědé a celkově tlumené barvy, čímž pouze podtrhuje celkovou dramatičnost díla. Kompozice opět dokonalá, ale nic jiného jsem od Powella ani nečekal :)

 Goon: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka je zároveň prvním Goonem, který mě opravdu přikoval do křesla a nepustil dokud jsem nebyl na poslední straně. Líbí se mi srdcebol, který šestý Goon vyvolává. Líbí se mi příběh, po němž si budete chtít nahlas oddechnout a natáhnout se někam na sluníčko, abyste zahnaly chmury. Právem je šestý díl považován za knihu, která k sérii přitáhla i čtenáře, kteří doposavaď viděli Goona jako jednodušší vtipný komiks. Eric Powell dokazuje, že Goon je všechno možné, jen ne prvoplánovou mlátičkou. Noirová Čínská čtvrť se právem stala přelomovým dílem celé série.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Goon 6: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka ( The Goon vol. 6: Chinatown and the mystery ot Mr. Wicker)

Eric Powell

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 10/2016

Překlad: Martin Trojan, Václav Dort

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem, limitovaná alternativní obálka ( pouze u vydavatele)

 

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Zvrhlé choutky na Lonely street

Comics recenze

El hombre grand de gorila de cuatro!

Comics recenze

Třetí Goon není průšvih

Comics recenze

Vražedné dětství s druhým Goonem

Comics recenze

Goon: Nic než utrpení

Partneři