Už mě nenapadají superlativy, jimiž by šla série Zámek a klíč ještě více vychválit. Po nekonečně dlouhých pěti letech jsme se dočkali posledních dvou knih. Comics centrum naštěstí vydalo pátý i šestý díl najednou. Pojďme tedy poodhalit tajemství klíčů samotných i to, jak dopadnou strasti rodiny Zámkových.
Časohrátky. Pátá kniha, která by se dala považovat za jeden velký flashback. Pokud jste si dali tu práci a přečetli i popisky jednotlivých klíčů na konci každé knihy, jména Benjamin a Miranda Zámkovi jsou vám důvěrně známá. Poznáme je v tu nejnevhodnější dobu, totiž když přihlížejí popravě svých rodičů. Nebojte, nejedná se o nějaký spoiler. Ona událost se odehraje hned na druhé straně. Na začátku Americké války za nezávislost, totiž v roce 1775, obsadí východní pobřeží Spojených států mocné vojsko Britského impéria a za oběť mu padnou matka a otec Bena a Mirandy, protože na Klíčově ukrývají patrioty. Trocha historie úvodem.
Patrioty nalézáme doslova pod nohama britských vojáků, totiž v jeskyni pod Klíčovem. A krom nich se tam objeví i tajemné dveře, skrze které vás mohou posednout démoni... Zde končí první sešit a začíná dobrodružstí osiřelých Zámkových. První problém je nasnadě: uzamčení démonů. A jaký že mají vliv události takřka 250 let staré na aktuální dění? Nazvat Časohrátky čistě retrospektivní knihou by nebylo přesné. Spolu s námi totiž popravě předků přihlíží i Tyler a Kinsey. Joe Hill tak umě spojuje minulost s přítomností spolu s odhalením tajemství klíčů a jejich zvláštní moci. Můžeme tak sledovat jak boj za nezávislost (tedy spíše boj za udržení démonů za dveřmi), tak Fintu, jež má po událostech předchozí knihy volný přístup do všech zákoutí Klíčova a může beze strachu pátrat po klíči Omega.
Časohrátky začínají rokem 1775 a dovedou nás až do současnosti. V této knize zjistíme, jak to bylo s oným "slavným" ročníkem maturantů, do kterého patřil i Rendell Zámek a Luke Carravagio, jejichž parta měla klíče volně k užívání.
Pokud bych měl nějakým způsobem (a bez spoilování) popsat poslední - šestou - knihu Alfa a Omega, je to jedna velká jízda. Vše se uzavírá a posledních pár sešitů vám zaručemě bude držet nervy napnuté k prasknutí. Všechny trumfy má v držení Finta. Vlastně již od první knihy sledujeme pouze to, jak se Kulišák/Finta snaží nahromadit všechny klíče a snahu hrdinů mu v tom zabránit. Vše hraje do karet právě Fintovi, který se v celé situaci od počátku orientuje a kolem kterého se příběh sbíhá v šíleném víru událostí k velkému finále!
Joe Hill nám představil těžce zkoušenou rodinu, jejíž problémy nás nenechávají chladnými. Rodina Zámkových a vůbec celé universum Zámku a Klíče je totiž uvěřitelné. Což je jedna z vlastností, která z tohoto příběhu dělá takovou pecku. Provázanost všech hrdinů - ať už hlavních či vedlejších - je opravdu důkladná a i přes to, že se toho v komiksu děje opravdu hodně, čtenář se v příběhu neztrácí. Žádná postava není jen tak "do počtu", každá má své specifické místo a uplatnění v událostech, které se před námi odehrávají. Navíc, v celém příběhu můžeme jen jednu osobu - Fintu samotného - označit jako vyloženě zlou. Vy víte, že to nedopadne dobře, ale nejste schopni se ubránit tomu, abyste nefandili hlavním hrdinům. Na druhou stranu, ostatní dělají své chyby a jednají takovým způsobem, jak bysme jednali my sami na jejich místě. Máte Lebeční klíč a chcete se zalíbit holce? Otevřete si lebku, stejně jako Tyler. Co teprve uděláte když je vám osmnáct a máte klíč Omega?
Abych pouze nechválil, trochu té kritiky přidám. Sice mi trvalo dlouho než jsem na něco přišel, ale za mě mohla mít větší úlohu Nina Zámková, jež se nám postupě ztrácela a zůstávala v pozadí. Na jednu stranu je to v komiksech vysvětleno tzv. pravidlem Hannese Riffela, ale přece jen jsem doufal v její větší zapojení, jak tomu naznačovaly první knihy.
Teď se podívejme trochu na sérii samotnou. Joe Hill vytvořil svůj Lovecraft dle jasného vzoru, totiž městečka Providence z počátku dvacátého století, kdy v něm žil a tvořil sám Howard Phillips Lovecraft. Celá série je Hillův velký hold tomuto spoluzakladateli stylu známého jako "weird fiction". Samotných odkazů na díla H. P. Lovecrafta je v Zámku a klíči více než dost. Pomineme-li již název, najdeme zde tajemné staré sídlo, jež stojí na neprobádaných jeskyních kdesi ve státě Messechusets. Jak prapodivná zvolání v neznámém jazyce, tak i původ démonů je odvozen od Lovecrafta (zejména od novely V horách šílenství). Pokud Lovecraftovo dílo neznáte, jste ochuzeni o část kouzla, díky kterému dává celá série smysl do nejmenšího detailu.
Zámek a klíč ovšem těmito šesti knihami neskončilo. Vyšly ještě dva sešity, z nichž jeden popisuje vlastnosti Měsíčního klíče a druhý je jakousi prohlídkou po Klíčově, kterou absolvujeme spolu s několika gangstery. Kromě toho firma Cryptozoic vytvořila i karetní hru s celkem zajímavými pravidly (recenzi naleznete ZDE) a již dlouho se mluví o TV seriálu. Zatím je venku jen pilotní díl z roku 2012 a projekt šel k ledu, ale téma je to dosti diskutované. Původní filmový návrh na zpracování je nejspíš definitivně mrtvý. Nicméně dle nejčerstvějších zpráv je projekt seriálu opět aktuální. Joe Hill by ho měl sám produkovat, ale není jasné, zda se objeví v TV nebo na internetu. Ale doufejme, že se ho dočkáme!
Zámek a klíč je specifický i co se vydávání týkalo. Jednotlivé sešity vycházely víceméně pravidelně, ovšem pouze šestkrát do roka. Čtenář se tak dočkal posledního dílu v červenci či srpnu a pak musel čekat do ledna na pokračování. Dělení je přitom stejné, jako v knižní podobě kterou známe i my. Za dobu vydávání série získala 2x cenu British fantasy award (nejlepší komiks, 2009 a 2012) a jednoho Eisnera (nejlepší spisovatel, 2011). Vydávání se dočkalo ovšem i potíží, změnil se koncept kapitol a nakonec došlo i k velkým prodlevám a vydání kompletu trvalo opravdu hodně dlouho, ve skutečnosti totiž kompletní Zámek a Klíč vyšel v češtině za kratší čas než v Americe!
Joe Hill je mistr vypravěč. Již se nemusí představovat jako "syn Stephena Kinga", ale jako sám autor Joe Hill, jež má kromě Zámku a klíče na kontě deset knih vydaných u nás, hromadu povídek v antalogiích a další neméně kvalitní komiks The Cape (u nás ho vydá Comics centrum pod názvem Plášť). Sám popisuje práci na Zámku a klíči jako nejšťastnější období svého dosavadního tvůrčího života.
Co by ale byl Joe Hill a jeho Lovecraft bez Gabriela Rodrigueze! Skromný kreslíř z Chile, který po fenomenálním úspěchu Zámku a klíče pracoval i na Adventures of Superman a Little Nemo adventure. Pak se ale vrátil zpět do Chile, kde dnes žije. Jeho styl je přehledný a lehce čitelný. Jakožto absolvent architektury má cit pro detail a dokáže využívat celkovou kompozici komiksu, včetně rozložení a tvaru panelů a jejich perspektivy. Díky tomu se Zámek a klíč čte intuitivně bez zbytečného zadrhávání. Navíc jeho covery vypadají prostě fantasticky!
Zámek a klíč má všechny atributy kvalitního komiksu. Silný příběh, kvalitní kresbu, výbornou kompozici a temnou, místy až syrovou atmosféru, která ostře kontrastuje se všedními starostmi, které naši hrdinové prožívají. Za mě osobně má Zámek a klíč nejvyšší možné hodnocení, pět bludišťáků z pěti. Pokud jste ho ještě nečetli, děláte velkou chybu. Těžko totiž u nás najdeme něco srovnatelného.
Zámek a klíč 5: Časohrátky (Locke and key 5: Clockworks)
Joe Hill, Gabriel Rodriguez
Vydavatelství: Comics centrum
Rok vydání: 4/2016
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 160
Formát: 160 x 240 mm
Provedení: Hardback s přebalem
Zámek a klíč 6: Alfa a omega (Locke and key 6: Alpha and omega)
Joe Hill, Gabriel Rodriguez
Vydavatelství: Comics centrum
Rok vydání: 4/2016
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 192
Formát: 160 x 240 mm
Provedení: Hardback s přebalem
K oběma komiksům patří i plakát věnovaný Comics centrem.
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Zámek a klíč: Klíče království
Zámek a klíč: Koruna stínů
Zámek a klíč: Hlavohrátky
Zámek a klíč: Vítejte v Lovercraftu