Goonův uroboros

Comics recenze

Konečně nastal čas a český čtenář dozrál pro návrat do minulosti. Ke Goonovým kořenům. Po Čínské čtvrti se můžeme s klidem podívat, jak to všechno začalo. Nultá kniha s podtitulem Drsný kšefty je tak víc než co jiného uzavřením jednoho cyklu. Osobní Goonův uroboros.

Když zde Comics centrum začalo vydávat Goona, ve vydavatelství Dark Horse Comics jim poradili, aby nultou knihu vydali až po knize šesté, pro čtenáře to bude lepší sepětí s příběhem. Vyhnout se Drsným kšeftům nám radí i sám autor, a sice hned v předmluvě, kde se nestydí označit svou pionýrskou práci za "poněkud primitivní blbost." Pokud by to bylo mé první seznámení s Goonem, asi bych knihu označil jako celkem milé počteníčko s jednoduchým humorem. Přečíst si ale knihu poté, co znáte zákulisí událostí v Čínské čtvrti, to dává začátkům jiný, hlubší rozměr. A než se začtete do sedmé knihy (která vyšla zároveň s touto), zažíváte zvláštní pocit dokončení a uzavření série. Had požírající svůj ocas. Uroboros.

"Pokud hledáte čistou a vybroušenou výtvarnou práci kreslíře na vrcholu tvůrčích sil nebo podmanivý příběh zavedeného spisovatele, držíte v rukou špatné dílo."

Goon 0: Drsný kšefty sice nepřináší nic nového, žádné objevy nebo informace, které bychom již neznali, ale na druhou stranu je to Goon ve své nejryzejší podobě. Z této knihy jsem více než z jiných dílů série cítil autorovo nadšení pro vytváření příběhu, je to pocit vyjádřený mezi řádky, kdy se Eric Powell vysloveně těšil na to, až bude moci nakreslit obrovskou zombie opici, mluvící řetězovou pilu ("vrrrm vrrrm znič vrrrm zmrzač vrrrm vrrrm zabij!") nebo záporáka jménem Koule Joey. Drsný kšefty je tak knihou, která má za úkol hlavně pobavit. Ale nebyl by to Eric Powell, aby i v drsných kšeftech umně nezahrál na strunu spodních proudů a smutných tajemství, skrývajících se za narážkami o Čínské čtvrti, popřípadě ve vyprávění o Goonově dětství. Franky je zde hlavním mediátorem zábavy, kdežto Goon si jen tak brouká pod svým hlodavčím předkusem a působí veskrze melancholicky (pokud zrovna někoho nerube).

Mám pocit, že Eric Powell podléhá přílišné sebekritice co se jeho výtvarných schopností týče. Jasně, prapůvodní Goon je trochu drsnější než jeho faceliftová verze a Franky už nemá hlavu "jako penis s divnejma očima", ale novější díly se nějak citelně neliší. Došlo sice ke zjednodušení linek a Powell začal více využívat rozličné techniky, ale to je hledání drobností na práci neobyčejně zdatného výtvarníka. V Drsných kšeftech již experimentuje, hledá ten nejlepší způsob ztvárnění děje tak, aby to čtenáře pohltilo. Surová hospodská rvačka v prvním sešitě tak působí diametrálně odlišně než např. představení břišní tanečnice Isabelly, jasně zidealizované Goonovo vzpomínáním.

Goon 0: Drsný kšefty není nejlepším Goonem. Není to ani nejzábavnější Goon. Přesto se ale jedná o nepostradatelnou knihu, která má v sérii své nezastupitelné místo. A to ne jen pro své pořadové číslo. Drsný kšefty jsou starým dobrým pulpově zábavným Goonem, kterého si Eric Powell vysnil. A těch devatenáct let, které uplynuly od Goonova prvního vydání, nedokázali otupit Goonovy rány pěstí nebo bájnou Frankyho kudlu do voka!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Goon 0: Drsný kšefty (The Goon vol. 0: Rough stuff)

Eric Powell

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 4/2017

Překlad: Václav Dort, Martin Trojan

Formát: 159 x 239 mm

Počet stran: 104

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Drsná zkouška pro Goona

Comics recenze

Zvrhlé choutky na Lonely street

Comics recenze

El hombre grand de gorila de cuatro!

Comics recenze

Třetí Goon není průšvih

Comics recenze

Vražedné dětství s druhým Goonem

Comics recenze

Goon: Nic než utrpení

Partneři