Sandman: Konec světů

Comics recenze

Sejde se kentaur, člověk a elf v hospodě… Ne, to není začátek hloupého vtipu, ale osmé knihy z Morfeova světa. Krčma Konec světů přivítá každého, kdo hledá útočiště před prudkou bouří, ženoucí se skrze všemožné reality. A není lepšího způsobu trávení dlouhé chvíle, než vyprávění příběhů.

 

Ano, opět zde máme několik příběhů, které působí jako balzám na duši. Po Krátkých životech si můžeme opět trochu odpočinout. Vypravěči jsou z všemožných ras a světů. Z nekropole, jež ctí lidský život a konečnou cestu. Z města stiženého dekadencí. Z jedné z mnoha realit Ameriky, kde je všechno až moc dokonalé. To vše se dozvíte, když s autem bouráte ve sněhové vánici. Uprostřed června. Nápady Neil Gaiman opět nešetří.

 

A hned první povídka mě příjemně překvapila, protože se jedná o parafrázi Lovecraftova Volání Cthulhu, akorát místo snícího monstra je zde snící město, hrůzostrašné ve své neuchopitelnosti, kde lidský život nic neznamená.

 „Pokud město snilo,“ řekl mi.“ Pak město spí. Nebojím se spících měst. Spící města jsou krotká a neškodná. Bojím s toho, až se města probudí. Až povstanou.“ Nepřipomíná vám to něco? :)

Druhé vyprávění je od Cluracana, elfa, jehož sestru dostal Morfeus darem v knize Údobí mlh. Popisuje nám svou cestu, jakožto vyslanec své země Férie. Trochu vychloubačný (jak se na správného opilého elfa sluší a patří) Cluracan ovšem vše zvládne na výbornou (jak jinak :)

Třetí příběh je poctou R. Kiplingovi, zvláště jeho nezkrotném cestovatelském a dobrodružném duchu. Přízračná historka o setkání s Leviatanem je neuvěřitelně silná. Čtvrté vyprávění o Americkém snu v podobě prezidenta, jenž považoval ideály vlastenectví za svaté, je hořkou ukázkou moderního světa, kde sice můžete chtít jen to nejlepší pro sebe a svůj svět, ale nikdy s nezavděčíte všem. Nemluvě o lidech, které je radno si nerozhněvat.

Poslední jsou Rubáše; příběhy z nekropole, kde se mladý učeň připravuje na svou dráhu Mistra. Ten má za úkol připravovat zesnulé na jejich poslední pouť. Však ne pro mrtvé samotné, ale pro živé. Pro to, co ony rituály představují ve světě truchlících.

 

V Konci světů se vystřídalo mnoho kreslířů, každý sešit totiž dělal někdo jiný, i když pojítkem zůstává Bryan Talbot, jenž kreslil prostředí krčmy.

 Jako všechno v Sandmanovi, je i řazení příběhů v této knize velmi důležité. Bouře reality nastává pouze v době, kdy se dějí veliké věci, jež mají dopad na všechny světy. A Rubáše jako poslední nás připravují na to, co se bude dít v posledních dvou knihách. Zvláště pár stran v Konci světů ukazuje, proč bouře reality vůbec propukla. A dává čtenáři tušit, že se opravdu schyluje k něčemu velkému. Co se nám zjevně nebude moc líbit…

 

KOUPIT ZDE

Sandman: Konec světů ( The Sandman volume 8: Worlds end, The Sandman 51 - 56)

Neil Gaiman a kol.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 8/2010

Překlad: Viktor Janiš

Formát: 170 x 255 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Krátké životy

Comics recenze

Sandman: Báje a odlesky

Comics recenze

Sandman: Hra o Tebe

Comics recenze

Sandman: Údobí mlh

Comics recenze

Sandman: Krajina snů

Comics recenze

Sandman: Domeček pro panenky

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Partneři