Sandman: Tryzna

Comics recenze

Král je mrtev, ať žije král! Desátá kniha hlavní série o Sandmanovi je zároveň knihou poslední. A Jedná se o více než důstojné rozloučení s Morfeem z rodu Věčných. Stejně jako všichni snící, i vy jste zváni na jeho Tryznu.

A jsme na konci cesty. Zbývá jen příslovečně opustit jeviště a zatáhnout oponu. Tryzna je posmrtným rozloučením s Morfeem, králem říše snů a jedním z Věčných. Kniha obsahuje šest kapitol, z nichž tři jsou věnovány Tryzně samotné a dvě pak rozloučením s ostatními postavami, které sehráli v sérii sice vedlejší, ale neocenitelnou roli. Jedna povídka se tak trochu vymyká, ale o tom později.

Na smuteční hostinu a pohřeb samotný je pozvána každá bytost, jež má sny. Každý Bůh i všichni, které známe ze Sandmana, jsou přítomni. Navíc se Neil Gaiman pouští i do něčeho, co dříve nezkoušel, totiž do porušení "čtvrté zdi" a promlouvá přímo ke čtenářům. Vzdává nám tak hold, poděkování a zároveň nás uvádí na tryznu samotnou. Setkání našich velkých i malých hrdinů je poklidné vzpomínání na jejich vztah k Morfeovi. K tomu se přidává nový Sen z rodu Věčných, který si teprve zvyká na svou úlohu. Ale již z letmého setkání je zřejmé, že Sen z rodu Věčných je diametrálně odlišný od svého předchůdce Morfea. Tedy ono označení předchůdce není přesné. Jedná se spíše o novou inkarnaci Sna z rodu Věčných. Trochu neuchopitelné, ale to by nebyl Neil Gaiman, kdyby nám to lehce vysvětlil. Stále platí, že lidské chápání není schopné pojmout nikoho z Věčných.

Kresbu Tryzny obstaral Michael Zulli, který spolupracoval s Gaimanem již dříve (Alice Cooper: poslední pokušení, vražedná tajemství atd.). Kresba sama je úchvatná a detailní a přispívá k vnímání Tryzny jako povzdechu a trochy smutného loučení se Sandmanem. Michael Zulli také zpracoval jeden ze samostatných příběhů v této knize, totiž sešit věnovaný Hobu Gadlingovi, kterého bysme mohli považovat za nejbližšího Morfeova přítele ze světa lidí a jehož putování světem beze strachu ze smrti jsem sledoval s potěšením.


Sešit Vyhnanci kreslil John J. Muth a je škoda, že tento talentovaný umělec toho v Sandmanovi neudělal víc. Jeho styl záměrně připomíná minimalistickou kresbu konfuciovského Japonska říznutou street artem. Jeho tahy štětcem jsou úchvatné a působí neotřelým dojmem. Vyhnanci je příběh o povinnosti a moudrosti, v němž nový Sen z rodu Věčných hledá rádce do svého království.
Poslední zastavení s Morfeem zažijeme v pochmurné Anglii sedmnáctého století, kdy jeden znavený dramatik píše svojí poslední hru s názvem Bouře...Výtvarnou stránku obstaral Charles Vess (Sandman: Krajina snů). Poznáme zde, že i všemocný Morfeus je v podstatě vězněm svého království, protože na rozdíl od kouzelníka Prospera, který se na konci Bouře vzdá své magické moci, Morfeus totéž udělat nemůže, stejně jako nemůže opustit své království.

Sandmanovská série vycházela od roku 1988 do roku 1996 a jak neustále zmiňuji, je to to nejlepší, co Neil Gaiman vytvořil. Celá série v podstatě definovala komiksovou představu o moderní temné fantasy. Mísí se v ní prvky hororu, fantasy, dramatu či jen trochu temnějšího vyprávění. Světy Neila Gaimana jsou místem, kde nadpřirozené a nezmapované oblasti jsou nedílnou součástí všedního dne. Místem, kde přehlížené podivínské bezdomovkyni může být stošedesát let (už to přestala počítat), stejně jako místem, kde se Sny mohou vyplnit. Jak ty dobré, tak ty špatné.

Sandman rozhodně patří k dílům, jež povznášejí komiksovou tvorbu a přivádí nové čtenáře z řad skeptické obce. Ano, i zde se najdou hluchá místa a oslí můstky a některé knihy jsou slabší než jiné (zvláště ty povídkové), ale i ty jsou vysoko nad většinou ostatní komiksové produkce. Samozřejmě, se smrtí Morfea a ukončením série není se Sandmanem konec. Zatím u nás vyšly dvě povídkové knihy (Věčné noci a Lovci snů) a letos nás čeká prequel, který psal také Neil Gaiman. V Sandmanovském universu tak ještě chvíli pobudeme. Díky za to :)

 

KOUPIT ZDE

Sandman: Tryzna (The Sandman volume 10: The wake, The Sandman 70 - 75, The Vertigo Jam 1)

Neil Gaiman a kol.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 8/2012

Překlad: Viktor Janiš

Formát: 170 x 255 mm

Počet stran: 192

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Blahovolné

Comics recenze

Sandman: Konec světů

Comics recenze

Sandman: Krátké životy

Comics recenze

Sandman: Báje a odlesky

Comics recenze

Sandman: Hra o Tebe

Comics recenze

Sandman: Údobí mlh

Comics recenze

Sandman: Krajina snů

Comics recenze

Sandman: Domeček pro panenky

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Partneři