Nejlepší čtení v roce 2022

zajímavosti

Není to nejaktuálnější seznam. Dokonce to není ani seznam toho nejlepšího, co v roce 2022 vyšlo. Přesto se jedná o můj výběr všech knih a komiksů, které jsem měl tu čest přečíst v loňském roce. Snad i vy zde najdete malou inspiraci. 

Můj útok na domácí knihovnu v roce 2022 opět připomínal spíše boj s větrnými mlýny. Jak už to u nás bibliofilů bývá, počet nových knih roste raketovou rychlostí zcela neúměrnou tomu, kolik času může průměrný člověk věnovat čtení. Navíc mám pocit, že pokud bych byl bytostí skládající se pouze ze světla - tedy zcela oproštěnou od mrzkých biologických starostí se sháněním energie skrze jídlo a dobíjením energie skrze spánek - stejně bych tak tak stíhal hltat nové knižní přírůstky, neboť má láska k tištěným slovům již dávno přesáhla únosnou mez a knihovna se mi začíná - v tichosti a potají - propadat do jiné dimenze. Tam (jak se odvažuji směle doufat) mám ještě dostatek neobsazených polic, kam mohu nové a nové knihy ukládat. Proto milý čtenáři nezoufej, ba ani tázavě nezdvyhej obočí, pokud v mém výběru nalezneš knihy a komiksy staršího data vydání. Neb má cesta k nim je vždy dlouhá a nelehká. 

 

KOMIKSY

 

10. Údolí zrůd ( Comics Centrum): Netradiční pojetí klasického vzoru jižanských "rednecků" a nezvedených potomků. Aneb to, že jste mutant, z vás ještě nedělá špatného člověka. Vše zabalené v nádherném vizuálu Grega Rutha. Článek zde.

9. Aldebaran ( CREW): Krásný mix sci-fi, filozofie, politiky i soap opery. Příběh lidských kolonistů odříznutých na planetě Aldebaran, jež je z velké části pokryta oceány... a která skrývá nejedno tajemstí. Výtvarný styl Luise Eduarda de Oliviery mě zde uchvátil. Krásné pláže a krásní mimozemšťané. Článek zde.

8. Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře (CREW): Civilní thriller o superhrdinovi, který by nejraději každou neděli sekal trávník a s dětmi dělal domácí úkoly. Prostě užíval si starosti průměrného člověka. Což samozřejmě dost dobře nejde, když umíte létat a tak úplně člověkem nejste. Článek zde.

7. Netvora ( CREW): Příběh Maiklo Půlvlčice a staršího boha Zinna není tak prvoplánovitý, jak se na první pohled zdálo. Komiksová řada s Netvorou je neuvěřitelně propletená a komplexní. Všichni zde kují pikle proti všem. Mezirasová válka již není hrůzným snem, nýbrž krutou realitou... A já doufám, že Majorlie Liu a Sana Takeda udrží kvalitu série stejně vysoko, jako doposud. Článek zde.

6. Zaplatit zemi ( BB art): Reportážní komiks je odvětví, kde mnoho autorů nenajdete. Přesto se jedno jméno vyjímá nad ostatními: není to nikdo jiný než Joe Sacco. Původní šedesátistránkový příběh o nebezpečí frakování se přetavil v hutné popisy ztráty identity a "zcivilizování" původních obyvatel Kanady. Syrové, upřímné a silné. Článek zde.

5. Tomie ( CREW): Džundži Itó je jméno, které mám už neodmyslitelně spojené s psychedelickou a makabrózní hrůzou skrývající se pod tenkým závojem příčetnosti každého z nás. Sbírka Tomie je toho příkladem. Příběhy dívky, jejíž femme fatale síla byla mimo hranice chápání - a jež nebyla tak úplně obyčejnou dívkou, mě totálně uhranuly. Článek zde.

4. Superman: V každé roční době ( CREW): Nádherný příběh o strastech Muže z oceli. Sice můžete umět létat, rozhodně vám to ale neulehčí potíže spojené s dospíváním. Krásný příběh legendární dvojice Jeph Loeb a Tim Sale. Článek zde.

3. Bludiště ( Comics Centrum): Jeff Lemire opět boduje! Je to stále ten stejný Lumír - kresbu raději neřešíte, ale ten příběh... Ten příběh! Jestli je v něčem Jeff Lemire mistr nad mistry, je to budování atmosféry. A zakomponování emocí! Životní strasti otce, který v městském bludišti pátrá po své mrtvé dceři mě prostě nenechaly chladným. Článek zde.

2. Zámek a Klíč: Zlatý věk ( Comics Centrum): Musím k vám být upřímný: Návratu na Klíčov a k rodině Zámkových jsem se bál. Když jsem pak zjistil, že nový příběh bude crossoverem s Gaimanovým Sandmanem, měl jsem celou krásu Zámku a Klíče za ztracenou: Uzavřený příběh násilně roubovaný honbou za mamonem... Ale to jsem se nemohl mýlit víc! Joe Hill a Gabriel Rodriguez se sice vrací na Klíčov, ale v jejich podání to je návrat fantastický! A my zjistíme, jak vznikl klíč od pekelné brány. Článek zde.

1. Zázraky ( CREW): Můj první velký komiks. Zázraky pro mě byly velkým prozřením v době, kdy slovo "komiks" v sobě zahrnovalo leda tak Čtyřlístek a kačera Donalda. Ze Zázraků jsem si opravdu sednul na zadek. Vydání od Calibre publishing jsem četl tolikrát, že žádná vazba nemohla můj hladový nápor vydržet. Kurt Busiek a Alex Ross, co víc chcete vědět? Tohle je prostě masterpiece! Článek zde.

 

KNIHY:

 

10. Šaman (Kim Stanley Robinson, Planeta9): Kopčen, Mamutík i Veverčák se můžou jít klouzat. Nejvěrohodnější a nejucelenější pohled na život lidí v paleolitu nám přináší autor, který se nebojí přenést svou obsesi všemi detaily daného tématu na papír. Není to sice nejnapínavější kniha kterou budete číst, rozhodně vás ale čeká skutečná cesta do pravěku. Článek zde.

9. Motory boha ( Jen McDevitt, Planeta9): Motory boha lze směle připodobnit k Setkání s Rámou britského velmistra Arthura C. Clarka. Kniha o tajemství a mimozemské archeologii je první z většího celku. Snad se letos dočkáme pokračování! Článek zde.

8. Planeta je prga ( Petr Hauzírek, Edice ČT): Skvělá kniha pro malé i velké! Ekologie vysvětlená tak poutavě, že i mé malé holky se naučily zhasínat, aby náhodou nekrmily Uhelnici Čadivou. O ostatních Hnusácích nemluvě.

7. Tanečnice z Izu a jiné prózy ( Jasunari Kawabata, Odeon): Kawabata je pro mě příjemným překvapením. Jeho povídky jsou citlivé a pouto se čtenářem si budují postupně skrze dialogy. Těžko zde budete hledat nervydrásající napětí. Spíše čekejte poetické sepjetí, které ve vás bude rezonovat ještě dlouho poté, co knihu odložíte.

6. Proměna (Carol Berg, Fantom print): Carol Berg je u nás v podstatě neznámá autorka, které vyšla jen trilogie Rai-kirah. Příběh otroka Seyonna, který byl celý život cvičen pro boj s démony, mě zcela uchvátil. Dnes trilogii s trochou štěstí seženete v antikvariátu, byť nízký náklad dost vyšrouboval cenu. I v mé knihovně ležela několik let, než jsem po ní s gustem sáhl. Nyní čtu druhý díl a stále je to pecka! 

5. Evoluce (Peter F. Hamilton, Planeta9): Číst knihy Petera F. Hamiltona je vždy běh na delší trať - žádná z jeho velkolepých space oper nemá méně než šest set stran. Dokáže na nich rozehrát neuvěřitelné množství dějových linek... A vše dovede ke zdárnému konci. Trilogie Prázdnota, která navazuje na předchozí Společenství, dosáhla v Evoluci svého konce. A byla to naprostá fantazie! Článek zde.

4. Ostrovy uprostřed proudu ( Ernest Hemingway, Odeon): Nemine rok, abych si nepřečetl něco od Steinbecka, Remarqua či Hemingwaye. Ostrovy uprostřed proudu jsou posledním románem právě našeho Ernesta před jeho sebevraždou. Román s autobiografickými rysy je sice pomalý, dostatečná působivot mu ovšem nechybí. A stejně jako u každé jeho knihy, i zde jsem musel odolávat nutkání číst Ostrovy s koktejlem v ruce.

3. Pink Floyd - Odvrácená strana zdi ( Hugh Fielder, Slovart): Velká kniha popisující historii té nejlepší rockové kapely všech dob. Autor je hudební kritik a dokázal posbírat neuvěřitelné střípky informací, které dohromady dávají celkový obraz o mistrech psychedelického rocku. Nutnost pro každého pravověrného fanouška!

2. K čemu jsou zbraně (Ian M. Banks, Planeta9): Třetí román ze série Kultura má dvě nej: Je to nejoceňovanější román série a zároveň i ten nejfilozofičtější. Cheradenin Zakalwe je dost možná ten nejlepší vojenský stratég v celé galaxii. Což ovšem neznamená, že by mu světské starosti byly cizí. Stejně jako noční můry, které ho pronásledují. A kterých by se rád zbavil. Je to nádherné a strhující dílo. Článek zde.

1. Měsíční zahrady ( Steven Erikson, Planeta9): Konečně! Ta nejlepší epická dark fantasy znovu u nás! Nádherné vydání podpořené kresbami Tomáše Kučerovského a s upraveným překladem Dany Krejčové. První z Malazské knihy padlých, kterou buď bezmezně milujete, nebo nemáte dost sil na to, abyste se ponořili do neuvěřitelně rozmáchlého světa, kde obyčejné životy obyčejných vojáků jsou vydány napospas vůli bohů. Malazská kniha padlých má jen jedno velké mínus: pokud propadnete jejímu kouzlu, velmi těžko se vám bude hledat obdobně kvalitní čtení. Je to skutečný top fantasy literatury. 

Toť vše. Doufám, že jste byli schopni dočíst tento elaborát až sem. Vloni jsem se sice holenbal, jaké nemám v knihovně čekající poklady ( a že je tam skutečně mám), nicméně jsem nestihl přečíst ani jeden z nich. Takže opět Musaši, k tomu nádherné vydání dostojevského Zločinu a trestu s ilustracemi Davea McKeana (!) a snad budu mít čas i na Mycelium. O Naslouchači nemluvě. 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři